ביטול הסכם גירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא ביטול הסכם גירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

הסכם גירושין נועד להסדיר היבטים שונים בחייהם של בני זוג המבקשים לפרק את התא המשפחתי. הסכם זה מבטא הסכמה ואישור של שני הצדדים לסעיפים הכלולים בו הנוגעים בדרך כלל בסוגיות של משמרות הילדים, דמי מזונות וכן חלוקת הרכוש והכספים של שני בני הזוג. הסכם גירושין שואף להיות הוגן ושוויוני כלפי שני בני הזוג, ואנו ממליצים לכם לשכור את שירותיה של עורכת דין מומחית בתחום עריכת הסכם גירושין שמעניק תשובה ומענה מספקים, בכל סוגיה ותרחיש צפויים בעתיד. כל חייהם של בני הזוג וילדיהם, נדחסים לתוך ההסכם הזה ומנסים לצייר תסריט חיים עתידי סביר, שעל רקע המשבר יימשכו ככל הניתן, בצורה הכי טובה. לכן, הסכם גירושין חייב לכלול שורה של צרכים והגנות של בני הזוג וילדיהם.

יחד עם זאת חשוב לומר, כי חתימה על הסכם גירושין “דרקוני” הפוגע באופן משמעותי באחד הצדדים, עלול להתבטל ע”י בית המשפט, אם אכן הוכח כי לחתימתו נלוו לחץ, הטעייה או איום. הסכם גירושין יש לכבד, אבל לעתים אם אחד הצדדים חש כי נגרם לו עוול בהסכם, הוא יכול לבקש לפתוח את ההסכם מחדש, בעיקר בסוגיות של דמי מזונות ומשמורת ילדים, אבל גם אם לתחושותיו של אחד הצדדים גורם או יגרום לו הסכם הגירושין הזה עוול.

מבנה ומהות של הסכם גירושין

הסכם גירושין וגם הסכמי ממון נערכים בכתב ויש להגישם לאישור בפני בית המשפט. אישור זה נועד, למנוע חזרה מהם, וכן לתת תוקף להוצאה לפועל, אם וכאשר יתבקש מימוש הסעיפים הכספיים הכלולים בו.
סיבה נוספת ולא פחות חשובה היא שהאישור מהווה הסכמה מצד החותמים עליו ואישור לכך כי הוא נחתם ברצון חופשי וללא שום לחץ, אי הבנה של מי מהצדדים או ניצול לרעה. בית המשפט בודק אם ההסכם נערך בהסכמה חופשית של בני הזוג, בהבנה שלהם את כל משמעות סעיפיו ואת ההשלכה של ההסכם כולו. ביטול של הסכם גירושין לאחר אישור בית המשפט, הוא אקט מורכב מאוד ותובע הוכחה, כי היה טעם לפגם ואכן תיגרם עוולה למי מהצדדים. ישנן כמה סיבות אשר יובילו לביטולו כמו: פגיעה ברצון חופשי, תרמית, עושק, כפייה, הטעייה ועוד. את הבקשה לביטול מגישים לערכאה שאישרה את ההסכם.

מקרה לדוגמה של ביטול הסכם גירושין

לפני כמה שנים נדונה בבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, תביעה לביטול הסכם גירושין שהוגשה מטעם הבעל, איש עסקים, אשר הוא ורעייתו התגרשו שלושה שבועות לאחר אישור הסכם הגירושין. בהסכם הוענקו לאישה מירב ומלוא הזכויות וזה כלל מענק של סכומים גבוהים מדי חודש למשך כל ימי חייה, דמי מזונות גבוהים לבנם המשותף והפיכתה למורשת חתימה בחברה של בעלה. הייתה זו האישה שהכתיבה את התנאים, בעודה מודעת לכך שבעלה לא מעוניין בפרידה, סובל מחרדת נטישה והיא ניצלה חולשה זו, והטעתה אותו במצג שווא שהם ישובו לחיות יחד. בית המשפט קיבל את טענת הבעל כי נכון לחתימה על ההסכם, הוא סבל מנחיתות שכלית ורגשית, וממצא זה אף אושר ע”י חוות דעת של פסיכולוג. פסק הדין קבע, כי ההסכם כולל סעיפים גרועים הסותרים כל עקרונות של מוסר וצדק וביטל אותו. האישה חויבה בהשבת הכספים שקיבלה מהבעל.
פסקי דין דומים ניתנו במצבים בו הוכח כי צד אחד להסכם הגירושין, ניצל את הצד השני וגרם לו לחתום עם הסכם בלתי סביר בעליל. רוב הדרישות לבטל הסכם, נעשו דווקא מצד נשים, אשר חתמו על הסכם גירושין בלתי סביר, כדי לזכות בגט המיוחל.

ביטול הסכם גירושין – כל עניין לגופו

ביטול הסכם גירושין, נעשה בכל מקרה לגופו, ויש תופעה רחבה של וויתורים מפליגים, בעיקר כאשר אחד מהצדדים מעוניין מאוד לצאת מהנישואים הללו. הוא יהיה מוכן לוותר בצורה משמעותית על זכויותיו, כדי לקנות את חירותו, והצד הזה ינצל זאת עם תום ובצורה בלתי סבירה. אבל גם מעבר לכך, גם ללא טענה של הפעלת לחץ, ניצול והטעייה, יכולים בני זוג לפתוח את הסכם הגירושין, ולבקש דיון מחודש בסוגיות הנוגעות למזונות הילדים, משמורת ועוד הרבה פעמים סעיפים אלה משתנים בהתאם לשינויים שעוברים על הילדים, ולכן לעתים נדרשים שינויים והתאמות חדשים. זה לא נחשב כביטול הסכם גירושין.

מה זה הסכם גירושין?

הסכם גירושין נערך ונכתב, כאשר יש הסכמה בין שני בני הזוג על פירוק התא המשפחתי והם מסתייעים בעורכת דין כדי לנסח הסכם המקובל על שניהם. הוא כולל בדרך כלל נושאים שונים הנוגעים לרכוש המשותף שלהם, חיי ילדיהם, יישום של הסכם ממון במידה וקיים ועוד. בנוסף הוא מפרט בצורה מדויקת את גורלם של הילדים. עם מי הם יגורו? היכן? האם תהיה משמורת משותפת או הסדרי ראייה? מהו גובה דמי המזונות? ועוד. בית המשפט רואה בעיקרון של שמירת טובת הילדים, עיקרון נעלה, וסביר להניח שהוא לא יאשר הסכמי גירושין הפוגעים בטובת הילדים אם בגובה המזונות, שינוי כתובת המגורים ועוד.

להסכם גירושין יש השלכה ומשמעות על המשך היחסים בין בני הזוג, יחסיהם עם ילדיהם ושאר בני המשפחה המורחבת. לסוגיות אלה השפעה על הילדים וסעיפי ההסכם, שואפים להקל עד כמה שניתן את “משבר” הגירושין במשפחה ובעיקר עבור הילדים. ישנם הרבה זוגות הפונים למגשר בטרם חתימה על הסכם גירושין, כדי להבין יותר טוב מה הם צריכים לדרוש, וגם כדי להגיע בדיאלוג להסכמות עם הצד השני. אחרי השלב הזה מנוסח הסכם גירושין העונה על הציפיות והדרישות של שני הצדדים באופן הוגן ושוויוני.

אם אתם נמצאים בתהליך של טרום גירושין ומעוניינים להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, אתם מוזמנים להתקשר.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
ביטול הסכם גירושין

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על ביטול הסכם גירושין
שיתוף המאמר ביטול הסכם גירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד