גירושין אזרחיים

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא גירושין אזרחיים

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

מדינת ישראל מחויבת ומכירה על פי החוק והסכמים בינלאומיים בנישואין אזרחיים וגם בית המשפט העליון פסק בהכרה של נישואין אזרחיים בחו”ל. בני זוג יהודים שנישאו בחתונה אזרחית ומבקשים לעבור תהליך של גירושין אזרחיים, יעשו זאת דרך בית הדין הרבני. אם מדובר בבני זוג שכל צד מהם שייך לדת אחרת, יתבצעו גירושין אזרחיים בבית המשפט לענייני משפחה באופן של “התרת נישואין”. לזוגות שנישאו בחתונה אזרחית בחו”ל, ישנה אפשרות לעבור תהליך גירושין באותה מדינה, אבל בעת הרישום בארץ, עלולות להתעורר בעיות שונות.

בני זוג מדת לא יהודית, כמו נוצרים, מוסלמים, דרוזים ועוד, אשר יש להם בארץ בתי דין משלהם, צריכים להתגרש בבית הדין לפי דתם. בני זוג מעורבים, לא יכולים לעשות זאת בבית דין דתי, אלא כאמור בבית משפט לענייני משפחה. בית המשפט יפנה לבית הדין של כל אחד מבני הזוג כדי לוודא שאכן אין צורך בגירושין דתיים, ואם אכן יתברר כך, הם יתגרשו באמצעות פסק דין של “התרת נישואין”.

למה חתונה אזרחית?

הנישאים בחתונה אזרחית במדינה כלשהי מחוץ לישראל, בוחרים לעשות זאת מטעמים שונים. יש שאינם מכירים במוסד דתי ויש מי שאין להם ברירה, אלא להינשא בנישואין אזרחיים כי הם לא יכולים להתחתן בארץ. עליהם נמנים בני זוג שאינם יהודים, וגם בני זוג שרק אחד מהם יהודי. המדיניות של נישואין אזרחיים מאפשרת למי שנישאו מחוץ לגבולות ישראל, להירשם כזוג נשוי בתעודת הזהות ובמרשם האוכלוסין והם יוכרו ככאלה, בפני הגופים והרשויות במדינה.

בעולם יש היום כ-51 מדינות בהן ניתן לערוך חתונה אזרחית. היעדים המועדפים על הישראלים הם קפריסין או פראג והתהליך פשוט וקל. לא צריך יותר ממסמך מתמצית הרישום של משרד הפנים המעיד על מצב משפחתי (מתורגם ע”י נוטריון), דרכון, שתי תמונות וכרטיסי טיסה. המסמכים הללו נחתמים ע”י נוטריון ב”אפוסטיל”- חותמת אשרור בינלאומית. ישנן מדינות הדורשות גם מסמך המעיד על כשרות בני הזוג להינשא מבחינה משפטית (אם שניהם רווקים למשל) ואחרי הנישואין האזרחיים, הם יקבלו תעודת נישואין, חתומה אף היא ב”אפוסטיל” ואישור מטעם הקונסוליה הישראלית באותה מדינה.

מה ההבדל בין גירושין אזרחיים לגירושין ברבנו או בבית המשפט לענייני משפחה

גירושין בין יהודים, מתקיימים בבית הדין הרבני, גירושין אזרחיים מתקיימים בבית המשפט לענייני משפחה.
גירושין בבית הדין הרבני כרוכים במתן גט על פי ההלכה, גירושין אזרחיים מתבצעים ב”התרת נישואין” שהנו פסק דין אזרחי הקובע כי בני הזוג אינם נשואים עוד, זאת ללא שום טקס מיוחד.
בתהליך של גירושין אזרחיים אין שום צורך להסביר מהי עילת הגירושין ומספיקה הבקשה עצמה. בבית הדין הרבני חייבים הצדדים להעלות עילת גירושין מתוך רשימה סגורה וידועה.

גירושין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

על בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים, חלים חיובים שונים מאלה שעל זוגות שנישאו דרך בית הדין הרבני. כל פי ההלכה אישה זכאית לקבל מזונות מבעלה והוא יפרנס אותה לפי כבודו ומעמדו בהתאם ליכולת שלו ולרמת החיים אליה היא הורגלה. רק בפסיקה חדשנית ניתנה גם לאישה שנישאה בנישואין אזרחיים, הזכות לתבוע מזונות מבעלה מכוח דיני חוזים.
נישואים אשר התקיימו מאילוץ מוגדרים “כנישואים לחומרה”, ובמידה ואחד הצדדים מעוניין לסיים את הנישואין יינתן גט לחומרה. במקרה של גירושין אזרחיים, בגלל נסיבות כמו סרבנות לא מוצדקת לגט או היעלמות של אחד מבני הזוג, יכול בית דין ללא גט לחומרה, לשקול את התרת הנישואין לאחר בחינת הנישואין האזרחיים.

מהי התרת נישואין?

התרת נישואין כמוה כגירושין, והיא עומדת כזכות למי שנישאו בחתונה אזרחית ולא דתית, ומעוניינים להתגרש. כדי לפתוח בהליך של גירושין אזרחיים, צריכים בני הזוג להגיש לבית המשפט לענייני משפחה, בקשה להתרת נישואין. זו יכולה להיות מוגשת ע”י שני בני הזוג או רק אחד מהם. בבקשה יש זו יש לפרט את שמות הצדדים, מספרי תעודות הזהות שלהם, כתובתם, מהי העדה הדתית שהם שייכים אליה, מהו תאריך נישואיהם והיכן נישאו. בנוסף יש לנמק מהו הרקע לבקשת הגירושין אזרחיים והנימוקים לתביעה או לבקשה. יש לצרף גם מסמכים המעידים על קיום נישואיהם של בני הזוג, מסמכים המעידים על השתייכותם הדתית וכן תצהירי עדים שהם קרובי משפחה, אשר יוכלו להעיד על השתייכותם הדתית. כל אלה יסייעו לבית המשפט להחליט, מהי הערכאה לה הסמכות לדון בהתרת הנישואין.

התרת נישואין- חייבים ייצוג משפטי

בקשה להתרת נישואין מוגשת תחילה לבית המשפט העליון, ומומלץ להגישה ע”י עורך דין מומחה בתחום דיני המשפחה. בית המשפט העליון אמור להפנות את בני הזוג אל בית המשפט הרלבנטי שיבצע גירושין אזרחיים באופן של התרת הנישואין. בית משפט זה יפנה לכל אחד מבתי הדין של שני הצדדים (לפי דתם של בני הזוג) ויברר אם יש צורך בקיום הליך גירושין דתי. באם יקבע כי אין צורך בהליך דתי, ייתן בית המשפט פסק דין להתרת הנישואין הקובע כי בני הזוג גרושים. התרת נישואין היא הליך שעלול להסתבך ואף למנוע קבלת החלטה. מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לדיני משפחה כדי להתיר את הנישואין ולפתור בעיות העלולות להתעורר במהלך הבקשה. יש לומר בצורה הכי ישירה כי, קשה מאוד לצלוח את ההליך הזה, בלי ייעוץ וליווי משפטי, ובעיקר משום שמדובר בבני זוג המשתייכים לדתות שונות.
ללא ייעוץ משפטי ניתן לטעות בהגשת המסמכים המתאימים, בתהליך הבקשה ואף לגרום לכך שהיא תידחה ע”י בית המשפט. לכן אנו ממליצים לכם, לפנות לעורך דין מומחה בתחום דיני משפחה כדי להתייעץ עמו בכל הנוגע לתהליך של גירושין אזרחיים בין בני זוג יהודים בבית הדין הרבני או הגשת בקשה של התרת נישואין לבית המשפט לענייני משפחה.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
גירושין אזרחיים

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על גירושין אזרחיים
שיתוף המאמר גירושין אזרחיים בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד