חלוקת זכויות סוציאליות בגירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא חלוקת זכויות סוציאליות בגירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

נהוג לחשוב כי השכר והזכויות הסוציאליות שהרווחנו בעת התעסוקה שלנו במקום עבודה מסוים, נשארים אצלנו בצורה בלעדית. גם לאחר שאנו עומדים להיכנס להליך של נישואין ולאחר מכן של גירושין, מדוע שלא נוכל להחזיק בכסף שהרווחנו לאחר עמל רב?.כמו רכוש רב ההופך לנחלת שני הצדדים בקשר נישואין, גם כספים אלו נחשבים בעיני בית המשפט לרכוש משותף. האם כלל המקרים גורמים לכך שכספי הזכויות הסוציאליות יחולקו בין בני הזוג בעת הליך גירושין?
התשובה לכך היא לא, בעל המקצוע שיכול לעזור לכם במקרה זה הוא עורך דין לענייני גירושין. בעזרת עשייה איכותית של אדם שכזה תוכלו לשמור על כספים שהם שלכם או לקבל את כספו של הצד השני. המאמר הבא נכתב על מנת לתת לכם מידע מפורט על נושא זה.

זכויות סוציאליות והחלוקה בין בני זוג

המקרה המיוחד של זכויות סוציאליות

על מנת להבין את הסיבה לכך שלעיתים קרובות כספי זכויות סוציאליות מחולקים בין בני הזוג, יש לדעת את הפירוש לביטוי זה באופן מפורט. במובן הפשוט זהו תחום הכולל זכויות הפנסיה, קרנות ההשתלמות, ביטוח מנהלים ועוד כספים הניתנים לכם במסגרת מקום הפרנסה שלכם. משרות מסוימות מביאות לכך שמצטברים להם סכומי כסף גדולים למדי. לאחר סיום העבודה שלכם במקום מסוים, במסגרת פרישה לפנסיה או במקרה של פציעה כזאת או אחרת, כספים אלו הופכים למקור הכנסה שחוזר על עצמו או כזה שמספיק לכמה שנים. בהליך גירושין פעמים רבות בם הזוג זכאי לקבל את כספים אלו על בסיס סעיפים שונים הקיימים בחוק.

 

מדוע מתקיימת החלוקה

זכויות סוציאליות הן דבר שכל אחד מהצדדים מרוויח בעצמו ממקום העבודה ממנו התפרנס בפרק זמן מסוים. אך יש להבין כי בן הזוג השני, הוא כזה אשר גם לו יש חלק בפרנסה זאת. פעמים רבות יכולת העבודה של צד אחד מסוגלת להתקיים אודות ליכולת של הצד השני לטפל בבית ובילדים. ישנם זוגות העוזרים אחד לשני בתשלום על כספי לימודי מקצוע, כאשר התעודה המתקבלת נותנת לכם את האפשרות להתקבל למקום העבודה. בכלל, בית המשפט לרוב מסתכל על קשר הנישואין כמקרה בו רוב הרכוש שייך לשני הצדדים. לכאורה, אלו כספים אשר הרווחתם אודות למאמץ בלעדי שלכם במקום העבודה אך עדיין תצטרכו לחלוק אותם עם בן הזוג שלכם בעת הליך גירושין.

 

כיצד נוצרת החלוקה בין בני הזוג?

כמו רוב הרכוש הקיים בין בני הזוג, גם כאן החוק היבש קובע כי הזכויות הסוציאליות של שני הצדדים יתחלקו באופן שווה. אך החוק אינו קובע באופן חד משמעי, כיצד מחולקים כספים אשר אין לדעת את שוויים הסופי. הליך הגירושין נוצר לו כאשר במקביל הזכויות הסוציאליות של שני הצדדים ממשיכות להצטבר להן. לכן עומדת בפני הזוג זכות הבחירה בין שתי אפשרויות שונות. האפשרות הראשונה היא לחכות ליום בו הזכויות הסוציאליות נכנסות לחשבון בנק או הופכות לכאלו שניתן להשתמש בהן. האפשרות השנייה היא ביצוע פעולה הנקראת היוון זכויות.
בעזרת דבר זה, ניתן לחשב מה יהיה הסכום הסופי של הכספים כאשר הם יהפכו לזמינים. כך בני הזוג יכולים לחלק את הכספים כבר במועד הגירושין.

 

חלוקה לא שוויונית של הזכויות הסוציאליות

מקרים של גירושין הם עולם ומלואו ולפיכך, קיימים מקרים בהם בית המשפט החליט על חלוקה לא שוויונית של כספים. כך למשל אם בני הזוג חיו בנפרד ולא היו שותפים לאותו משק בית לפני הליך הגירושין, יכול בית המשפט להחליט כי הצד השני לא זכאי לכספים אלו.
אם אחד הצדדים ביצע בעת הליך הגירושין מעשה שהוא עבירה על החוק, בית המשפט יכול להחליט על תשלום גדול יותר של זכויות סוציאליות בתור תשלום פיצויים או קנס. לבסוף, יש לזכור כי אלו הם סכומים המסוגלים להפוך למקור כספי יציב היכול לעזור לצד השני במקרה הצורך.
לכן יכול בית המשפט להחליט כי הצד השני זקוק יותר לכספים אלו ולכן יראה לנכון לקבוע כי הוא זכאי לסכומים גדולים יותר.

בכל מקרה, יש לעבוד באופן צמוד לצד עורך דין לענייני גירושין בעת התנהלות בתוך הליך הגירושין. במיוחד במקרים בהם ישנו דיון על כספי זכויות סוציאליות. כבר בפסקאות הראשונות של מאמר זה, ביקשנו להביא בפניכם דוגמאות למקרים בהם החוק היבש הוא חסר מענה מולם. כך תצטרכו בעל מקצוע שיכול לייעץ וליצור מסמכים המשמשים כראיות חוקיות במידת הצורך.

 

מתי ואיך ניתן לקבל את כספי הזכויות הסוציאליות

הפיכת הכספים הסוציאליים לנזילים

המצב של כספי זכויות סוציאליות הוא כזה ההופך אותן לזמינות לשימוש רק לאחר שהן מגיעות לחשבון הבנק שלכם. דבר זה אומר שגם אם קבעתם חלוקה של הכספים לפני הפיכתם לנזילים, עדיין תצטרכו לחכות פרק זמן מסוים לפני שתוכלו ליהנות מהם. יתרה מזאת, יש לזכור שאנו מדברים על הכספים שהסכום שלהם אינו חקוק בסלע. כך יש לדעת כי הליך גירושין הכולל בתוכו סעיף על חלוקה עתידית של זכויות סוציאליות, הוא כזה שיכול לשאת בתוכו תוצאות לא צפויות.
לעומת זאת, המתנה לרגע בו הכספים הופכים לזמינים, תביא אתכם למצב בו תדעו באופן ודאי מה תקבלו אך המתנה זאת יכולה להיות ארוכה לעיתים.

 

כספים שאינם יחולקו בין בני הזוג

ישנם כספי זכויות סוציאליות שבסופו של דבר הצד השני פשוט לא יכול לקבל. הכוונה היא לזכויות הקשורות לפגיעות גופניות ואחוזי נכות אשר קיימים בשביל הצד הזכאי לזכויות אלו. בנוסף, יש לדעת כי ישנו ביטוי הנקרא חוק יחסי ממון. דבר זה אומר כי ישנם סעיפים הקיימים בחוק המתייחסים לסוגיית הנישואין. כך אכן נכתב במאמר זה כי אם הזוג יחיו באופן נפרד במשך תקופת זמן ממושכת, הצד השני לא יהיה זכאי לקבלת כספי זכויות סוציאליות של בן זוגו. לבסוף מקרה בו הצד השני הוא המחזיק במשמורת על הילדים, יכול לקבל כספי זכויות סוציאליות באופן חוזר כספי מזונות.


קבלה חד צדדית של זכויות סוציאליות

אכן ישנם מצבים בהם אך ורק צד אחד מקבל זכויות סוציאליות. זוגות יכולים להחליט על עבודה חד צדדית של אחד מהם במשך חיי הנישואין. אפשרות זאת איננה מביאה למצב בו הצד השני אינו זכאי לכספי זכויות סוציאליות בעת מקרה של גירושין. ההיפך הוא הנכון, עבודה חד צדדית עדיין מתקיימת הודות למאמץ משותף של בני הזוג. מקרה נוסף שיכול לגרום לכם להבין את המצב, מתייחס להפרדת חשבונות בנק בין בני הזוג. כך חשבונות אלו מביאים לקנייה של רכוש שהופך למשותף בין בני זוג.

 

חישוב סכומים לפי זמן הנישואין

סכום הכספים שאתם עומדים לקבל בסופו של יום הוא כזה המתקבל לאחר חישוב מסוים. החישוב מתייחס לזמן בו בני הזוג היו נשואים אחד לשני. כספים אשר בן הזוג הרוויח לאחר הפרידה או הגירושין, נשארים באופן בלעדי אצלו. אך יש לדעת כי תחום הגירושין מורכב ממצבים מיוחדים למדי בין בני הזוג. כך אחד הצדדים יכול לדרוש ואף לזכות בסכומים נוספים של זכויות סוציאליות אשר הצטברו להם גם לאחר הגירושין. אפשרות המסוגלת ליצור מצב החלטי יותר, היא יצירת הסכם בו אתם מסכימים על סכום עתידי שתוכלו לקבל בעת שהכספים יהפכו לזמינים.

 

עבודה נכונה להשגת תוצאות ודאיות

תפקידו של מומחה לזכויות סוציאליות- אקטואר

מכיוון שמקרה הזכויות הסוציאליות הוא מורכב למדי, ישנו צורך במומחה ייעודי המסוגל להביט על המצב שלכם ולהבין באופן מדויק מהם הכספים שאתם תהיו זכאים אליהם בסופו של יום. מומחה זה נקרא אקטואר- מומחה בכלכלה שמתמצא בנושא הספציפי של זכויות סוציאליות. התוצר שיוצא תחת ידיו של אדם זה הוא חוות דעת, כזאת המתקיימת לפי חישוב שיוצר המומחה על פי מסמכים קיימים.
עבודה של אקטואר נותנת לכם תוקף מקצועי לסכום המדויק שאתם עומדים לקבל.

 

שימוש בסעיפים משפטיים למניעת תלות

למרות שהליך גירושין נוצר פעמים רבות בהסכמה מלאה בין בני הזוג, עדיין תצטרכו לפעול על מנת להבטיח לעצמכם מצב ודאי. כך תוכלו לבצע צעדים משפטיים שיבטיחו את סכומי הכספים של הזכויות הסוציאליות. כבר הספקנו להזכיר את אפשרות היוון הזכויות ואת היכולת לקבוע סכום כספי שכול אחד מבני הזוג יקבל בעתיד. יש להבין כי על מנת שסכומים אלו יגיעו אליכם בצורה החלטית, תצטרכו להגיע למצב בו בית המשפט מטיל עיקולים בגופים השונים המחזיקים בכסף של בן הזוג. תוכלו גם לבקש מחברת הביטוח, להעביר באופן חודשי את הכספים שבן הזוג זכאי להם לאחר שהם הופכים לנזילים.


שימוש במגשר כיוצר מצב של הסכמה

גירושין אינם חייבים לכלול בתוכם אך ורק מצבים של חוסר הסכמה וריבים בין בני הזוג. למעשה, פעמים רבות הליך זה מגיע לסיום נעים למדי בין שני הצדדים בעזרת. דעו לכם כי ישנו בעל מקצוע הפועל באופן מכוון על מנת להגיע למצב בו נוצר הסכם המקובל על שני הצדדים. פעמים רבות, מגשר הוא בעצם עורך דין אך זהו בסך הכול בעל מקצוע המבקש לחתור להסכמה בין בני הזוג. כך ישנם מומחים שלמדו את תחום פתרון הסכסוכים באופן ממוקד יותר. הם אינם מגיעים מתחום המשפט אך יש בידם יכולות שיוכלו ליצור מצב בו שני הצדדים יגיעו להסכמה רחבה בינם.


עורך הדין לענייני גירושין וזכויות סוציאליות

הליך הגירושין כולו הוא כזה הדורש מכם להשתמש בעורך דין לענייני גירושין, מקרה הזכויות הסוציאליות בפרט מחייב לפעול לצד בעל מקצוע מתחום המשפט. דבר זה צריך להתקיים מכיוון שאנחנו עוסקים במצב בו העצות שלו יוכלו להביא אתכם למקום של ודאות. בנוסף, עצות שהן אינן יכולות יביאו אתכם למצב בו תקבלו תוצאות שלא ציפיתם להן. על מנת שלא תתאכזבו, אנו מציעים לכם להשתמש בעורך דין איכותי שתוכלו לסמוך עליו. הרצון שלו הוא להגיע למצב בו תצאו מהליך הגירושין כאשר יש לכם הבטחה להכנסה נוספת של כספים. לחלופין הוא איננו רוצה להגיע למצב בו תפסידו כספים שאכן אתם זכאים אליהם.

 

סיכום המאמר ופרטים נוספים

סעיפים אחרונים שיש לשים לב אליהם

האפשרות של קבלת כספי זכויות סוציאליות בעת הליך גירושין היא דבר הקורה תחת תנאים מסוימים אשר פירטנו עליהם במהלך המאמר. כך פרק הזמן בו התקיימו הנישואין ומועד הפיכת הכספים לנזילים, משפיעים על הסכום הסופי אותו אתם עומדים לקבל.
לעומת זאת, אם הזוג שהה בנפרד אחד מהשני לאורך זמן, בית המשפט יכול להחליט כי הצד השני אינו זכאי לחלק מהזכויות הסוציאליות של בן הזוג. לבסוף יש להבחין בין סוגי הכספים השונים שכן ישנם כאלו אשר פשוט לא תוכלו לקבל, למשל- כספים הניתנים עקב אחוזי נכות.

 

עורך דין לענייני גירושין כבעל ניסיון

גם אם המקרה שלכם תואם לאחד המקרים בהם החוק היבש קובע כי אינכם זכאים לכספי זכויות סוציאליות, אין צורך להתייאש. עורך דין לענייני גירושין קיים בדיוק בשביל מקרים שכאלו.
כך הוא משתמש בידע שצבר לאורך שנים, על מנת למצוא דלת שתאפשר לכם להיכנס בשביל לקבלת תוצאה ממנה תהיו מרוצים. ההמלצה היא לעבוד לא רק עם עורך דין אלא עם בעלי מקצוע נוספים. כך המלצנו על עבודה עם אקטואר ומגשר. זכרו, גם אם יש חוסר הסכמה ביניכם הרי שישנם מומחים המסוגלים ליצור מסמך המסוגל לקצר את הליך המשפט. אנו מציעים לחתור אל אפשרות זאת.

סביר להניח כי לפני שהגעתם אל מאמר זה, היה בכם חוסר ידע מסוים על תחום כספי הזכויות הסוציאליות בעת הליך גירושין. זהו דבר טבעי שכן מדובר בנושא משפטי סבוך ומורכב. אנו מקווים כי כעת לאחר קריאת מאמר זה, קיבלתם ידע נוסף המסוגל לעזור לעזור לכם בהמשך הדרך.
מאמר זה נכתב לאחר קיום מחקר נרחב במקורות מידע שונים, אך יש לקחת את הדברים בתור עצות. בסופו של יום, בעל המקצוע הוא האדם אשר עליו תצטרכו לסמוך ולעבוד לצידו לאורך ההליך המשפטי. בנוסף, אתרי האינטרנט של הרשויות השונות נכנסות לעובי הקורה בצורה עמוקה יותר. אנו ממליצים לכם לעבור על הכתוב שם.

כעת כשיש לכם ידע נוסף על האפשרויות שלכם לקבל כספי זכויות סוציאליות, תוכלו לבדוק את המצב האישי שלכם. לעיתים קרובות תופתעו לגלות כי הזכאות שלכם לכספים אלו היא פשוטה למדי. אך התשובה המורכבת יותר מתייחסת לשאלות- כמה ומתי. מהו סכום הכספים אליו אתם זכאים ומתי תוכלו לקבל אותו. עבודה נכונה לצד בעלי המקצוע תביא אתכם למצב בו תקבלו בדיוק את מה שאתם צריכים. אנו מבינים כי לעיתים הליך גירושין יכול להכיל רגעים לא נעימים, לכן נבקש לאחל המשך הליך פשוט לשני הצדדים.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
חלוקת זכויות סוציאליות בגירושין פנסיה גמל מנהלים

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על חלוקת זכויות סוציאליות בגירושין
שיתוף המאמר חלוקת זכויות סוציאליות בגירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד