פירוק שיתוף בגירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא פירוק שיתוף בגירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

קשר של נישואין הוא כזה בו כמעט כלל הרכוש הופך למשותף בין בני הזוג. כך גם המקרה של הדירה המשותפת בה גרתם לאורך השנים. מכיוון שזהו רכוש שלבטח שני הצדדים ירצו אותו לעצמם, הסוגיה הופכת למסובכת למדי. זוגות רבים מבקשים לחסוך את אי ההסכמות ולמכור את הדירה לצד שלישי ולהתחלק ברווחים באופן שווה. אך נשאלת השאלה, כיצד ניתן לנהוג בדירה שגרו בה משפחה עם ילדים? כיצד יוצרים מצב בו בני הזוג נשארים עם רווח כספי או עם רכוש שיהיו מרוצים ממנו בזמן שמבטיחים את המשך יציבות חייהם של הילדים? מאמר זה מבקש להציג בפניכם את האפשרויות הבאות המסוגלות לקרות במסגרת הנושא של פירוק שיתוף בגירושין. ביטוי זה מתכוון לאפשרות של חלוקת רכוש משותף כדוגמת דירת מגורים.

סעיפים שונים הקיימים בחוק

טובת הילדים לפני הכל

החוק רואה בילדים כחסרי ישע הצריכים השגחה ודאגה של מבוגרים. המקור הכספי עליו הם נסמכים הוא זה שההורים שלהם מספקים. כך כאשר מגיעה סוגיה של גירושין, היא כזאת היכולה לטלטל את עולמם ולגרום לחוסר יציבות. בית המשפט נוהג להיות לטובת החלטות המבטיחות את טובת הילדים. אם נקשור את הדבר לסוגיית פירוק הדירה, הרי שהחוק יבקש לנטות למקרה בו הילדים יוכלו להמשיך ולגור בבית בו גדלו. אם אתם נמצאים במשמורת חד צדדית, הצד המשגיח על הילדים יקבל לרוב את הדירה לעצמו. במקרה של מכירת הדירה לצד שלישי, בית המשפט יבקש לעכב את ההליך עד אשר ימצא פתרון מגורים הולם בו יוכלו הילדים להישאר.

מכירת הדירה לצד שלישי כחלק מתהליך הפירוק

פעמים רבות, יבקשו הזוגות להזיז את סוגיית הדירה מהליך הגירושין שלהן. כך הם מבקשים להגיע למצב בו הם מסכימים על מכירת הדירה לצד שלישי בעבור מחיר מסוים וחלוקה שווה ברווחים. מכירה כזאת נעשית על פני כמה שלבים. ראשית כל, בית המשפט ממנה כונס נכסים מטעמו או מטיל את המשימה על עורכי הדין של בני הזוג. בעל מקצוע בשם אקטואר מגיע על מנת להעריך את שווי הדירה. לאחר מכן, הדירה יוצאת אל השוק החופשי ומועמדת למכירה. לבסוף, הקנייה מתבצעת וכל אחד מבני הזוג מקבל חלק. בעזרת ביצוע פעולה שכזאת, תוכלו לבטל אי הסכמות עתידיות היכולות להגיע כאשר כל אחד ירצה את הדירה לעצמו.

השארת הדירה אצל אחד הצדדים

כאמור, אחד הצדדים יכול לקבל לידיו את הדירה ולהפוך לבעלים הבלעדי שלה. אפשרות זאת יכולה להתקיים תחת כמה סעיפים. אחד מבני הזוג יכול לרכוש את הדירה לעצמו כאשר היא יוצאת אל השוק והופכת למועמדת למכירה. למעשה ישנה זכות ראשונים לאותו בן זוג המבקש לקנות את הנכס. סוגיה של ילדים משותפים עשויה לגרום למצב בו הצד המשגיח עליהם יקבל את הדירה כדי להבטיח את יציבות אורח החיים של הילדים. לבסוף ישנו את מצב המידור הספציפי. זהו מקרה ייחודי המסוגל לקרות אך ורק בנישואין שהתרחשו לפי ההלכה היהודית. האישה רשאית להגיע אל בית הדין הרבני ולטעון כי בעלה עזב אותה ללא שום סיבה או לטובת אישה אחרת. אם בית הדין מצא את הטענה כנכונה, האישה רשאית לדרוש את הדירה לעצמה אך היא לא תוכל לדרוש כספי מזונות מבעלה לשעבר.

שימוש בבעלי המקצוע

לבטח כבר הספקתם להבין כי סוגיית פירוק שיתוף בהליך גירושין היא דבר לא פשוט כלל וכלל. אנשים כמוכם אשר אינם מתעסקים עם נושאים משפטיים מדי יום, יכולים להסתבך ולא למצוא את עצמם. זהו מצב בו פעילות לא נכונה יכולה לסכן את אורח החיים היציב שלכם. ההצעה שלנו היא לעבוד באופן צמוד עם עורך דין לענייני גירושין. הוא האדם המתאים למשימה כאשר הניסיון שלו יכול לגרום לכם לישון בשקט ללא דאגות. ברגע שתמצאו אדם שיהיה מסוגל לעבוד לצדכם לאורך זמן,
שמרו על קשר טוב איתו. הליך גירושין תקין מתקיים לו בעזרת בעל מקצוע איכותי.

פרטים נוספים על סוגיית הילדים המשותפים

החלק של הילדים בדירה

למרות שהליך הגירושין מתרחש לו בין בני הזוג, כאשר ישנם ילדים משותפים הרי שיש צורך להסתכל עליהם כצד רלוונטי למדי. גם אם הם אינם מבוגרים המסוגלים לשכור עורך דין ולהשפיע על המצב, אורח החיים שלהם הוא כזה שצריך לדאוג לו. אם ההורים לא התייחסו לנושא בצורה נאותה הרי שבית המשפט ינקוט בעצמו צעדים. כיום נוצר מצב חיובי למדי בו המשפחות מבינות עד כמה חינוך ילדים הוא דבר חשוב. לכן סביר להניח כי גם במקרה שלכם תנסו ליצור מצב בו טובת הילדים תישמר לה לאורך הליך הגירושין.

כיצד ניתן להבטיח המשך יציבות

ישנם שני מצבים שלרוב מתקיימים להם בהליכי גירושין. האחד, הישארות הילדים עם אחד ההורים תחת משמורת חד צדדית כאשר לרוב זוהי האם שהופכת להורה המשגיח עליהם. השני הוא מצב בו הילדים עוברים למשמורת משותפת, כך ששני ההורים ממשיכים לראות אותם ומתחלקים באופן שווה בגידול הילדים. בהתאם לכך, דירת המגורים הופכת למקור עליו ניתן להסתמך על מנת שהילדים יוכלו לעבור בשלום את הליך הפרידה בין ההורים שלהם. כאשר הם נשארים לגור בדירה בה גדלו לאורך השנים הרי שזוהי האפשרות האופטימאלית. מצב בו הדירה נמכרת והכספים מחולקים בין בני הזוג יכול ליצור קושי, הזמן שהתקיים לו עד למציאת דירה חדשה, התאקלמות לסביבת מגורים. ההמלצה היא להגיע להסכמה בין השני הצדדים ולהשאיר את הדירה אצל אחד מבני הזוג.

עיכוב או זירוז של תהליך על ידי בית משפט

בית המשפט מסוגל לראות את נושא פירוק השיתוף ככזה שמעכב את הליך הנישואין ומעמיד בסיכון את יציבות אורח החיים של הילדים. לכן שופט רשאי לדרוש לזירוז הסדרת נושא הדירה. למעשה אם אחד הצדדים התעקש על מנת להבטיח רווח כספי מסוים או מתוך רצון להשארת הדירה אצלו, הרי שהצד השני יכול לקבל החלטה שנוטה לטובתו בעזרת דין משפטי. בכלל, מקרה המגיע לידיים של שופט הוא כזה שצריך להיות מטופל על פי חוק יבש. כך הניסיון הוא לגרום לכך שפירוק השיתוף אינו יפגע בטיפול בילדים. לעיתים יכולה להתקיים לה החלטה כי ההליכים מוקפאים,
עד אשר ישנה אפשרות המוצגת בפני השופט המבטיחה המשך חיים יציבים לילדים.

שימוש מושכל בהליך גישור

ילדים משותפים אינם נוטים לקבל בקלות את הליך הגירושין בין ההורים שלהם. פעמים רבות הם אף עלולים לראות את הדבר בתור חוויה טראומטית שיכולה להשפיע עליהם לשנים הבאות. עורך דין מסוגל להפוך למגשר ולהביא את שני הצדדים להסכמה רחבה למדי על סוגיית דירת המגורים. ישנם אנשי מקצוע שלמדו את תחום פתרון הסכסוכים באופן אקדמי ולאורך שנים. אם הם יקבלו מכם את האמצעים והמרחב, הם יוכלו ליצור מצב אופטימאלי בו כול הצדדים יעברו את הליך הגירושין בצורה נעימה יותר. יתרה מזאת, עבודה של עורך דין בתור מגשר היא כזאת המסוגלת ליצור מצב בו בני הזוג יצאו מורווחים מהתהליך. הילדים יוכלו להמשיך לחיות על הצד הטוב ביותר. נסו להגיע לאפשרות שכזאת.

מקרים שונים של כוונת השיתוף

זכאות של שני הצדדים על הדירה

ישנו צורך להבין כי החוק היבש רואה את שני בני הזוג בתור בעלים לגיטימיים של דירת המגורים.
גם אם אחד הצדדים שילם על רוב ההוצאות הכספיות על הדירה, גם אם הדירה היא כזאת שהתקבלה בירושה או בתור מתנה או אפילו במצב בו הדירה רשומה על שמו של אחד מכם.
ישנו ביטוי הנקרא “כוונת שיתוף” היוצר מצב בו לכול אחד מהצדדים היה חלק באחזקת הדירה בצורה כזאת או אחרת. כך עבודות הבית יכולות להתבצע על ידי אחד מכם בנוסף להשגחה על ילדים. דבר זה עוזר לצד השני להפוך למפרנס ולשלם על ההוצאות השוטפות של הדירה.
בכול מקרה, יש לצאת מתוך נקודת הנחה כי הדירה אכן שייכת לכול אחד מכם באופן חוקי.

חלוקת חובות על הדירה

כיום סוגיית המשכנתא הפכה לנפוצה מדי בשביל אזרחי מדינת ישראל. גם אם הדירה רשומה על שמם, הרי שהם משלמים עליה מדי חודש לחברות השונות מהן לקחו הלוואה. נשאלת השאלה,
מה עולה בגורלן של חובות אלו? אם הזוג מבקש למכור את הדירה לצד שלישי, הרי שהסכום הכולל של החובות שנשארו יורד מן הרווחים ועובר אל החברה שנתנה לכם את המשכנתא. אם אחד מכם בסופו של הליך מקבל את הדירה לידיו, הרי שהחובות עוברות אליו והוא זה שצריך להמשיך לשלם אותן. ישנם זוגות המסכמים על הליך תשלום חובות משותף במסגרת הסכמים שונים שהם יוצרים בינם.

חוסר הסכמה על שווי הדירה

מצב הגירושין הוא כזה היוצר עולם שלם של חוסר ודאות. פעמים רבות בני הזוג יכולים לראות את סוגיית חלוקת הרווחים בתור חשובה למדי. כאשר ישנו ניסיון של מכירת הדירה לצד שלישי, טבעי יהיה אם תרצו לקבל כמה שיותר כסף על אפשרות זאת. אחד מכם יכול להגיע למצב בו הוא לא יסכים על שווי הדירה וינסה למשוך את ההליך עד שיקבל יותר כסף עבורו. בפסקאות קודמות כתבנו כי בית המשפט יכול להחליט כי הצד המעכב הוא זה שיפסיד בסופו של יום. בנוסף לכך, ככל שדירה עומדת למכירה לפרק זמן גדול יותר, כך השווי שלה בשוק יורד ויורד. סוגיית הגירושין עלולה להשפיע על ההשקעה שלכם בנכס עצמו. חוסר הסכמה לרוב יוצר מצבים המשפיעים בצורה לא חיובית על תהליך מכירת דירה.

מסמכים המבטיחים את המצב החדש

לא חסרים מקרים בהם אחד מהצדדים יבקש לקבל רווח כספי גדול יותר או אף את הדירה כולה לעצמו. גם לאחר שמסמך הגירושין נסגר והעסקה בוצעה בצורה חוקית. בעזרת עורכי דין איכותיים, יכול הצד השני למצוא פרצה בחוזה שיצירתם ביניכם. לכן ישנו צורך ליצור מסמך המכיל בתוכו סעיפים מפורטים ככל האפשר. יש לחקור את המקרים השונים שיכולים להתרחש ולכלול אותם בתוך הליך העברת או מכירת הדירה. יתרה מזאת, תוכלו להעביר חלק מהרווחים הכספים לטובת הילדים, דבר זה יכול להיעשות באמצעות סגירה של כספים עד אשר הם יהיו בני 18. בכלל, נסו ליצור מצב
בו כול אחד מכם יודע מהו עומד לקבל ואף מסכים באופן מלא על רווח שכזה.

עורך הדין לענייני גירושין כגורם מרכזי

האדם שלרוב אחראי על הפיכת המצב החדש שלכם לחוקי ותקין, הוא עורך הדין לענייני גירושין.
בעזרת היכולות שלו, הוא יבקש ליצור מצב בו כול אחד מכם יחתום ברצון על העסקאות השונות הקשורות לסוגיית פירוק שיתוף. השתמשו בו בדרך בה תגיעו למצב בו לא תצטערו על התוצאה הסופית שתקבלו בסופו של תהליך. זכרו את התפקידים השונים שהוא יכול להיכנס אליהם,
על מנת להבטיח את תקינות הגירושין ביניכם.

המסע למציאת עורך דין גירושין

יחסי עבודה בין לקוח לעורך דין

כפי שניתן להבין ממאמר זה, השותף הכי חשוב שלכם בהליך הגירושין הוא עורך הדין.
זהו האדם שצריך לייצג אתכם מול בית המשפט. לכן תצטרכו למצוא בעל מקצוע אמין שתוכלו להישען עליו בכול עת שתזדקקו לכך. על מנת שיוכל לגרום לתוצאה שאתם מצפים לה להתגשם, אתם צריכים להיות כנים איתו ולספר כול פרט ופרט על המקרה שלכם. זכרו כי בסופו של יום,
אתם הלקוחות שלו וכך הוא צריך לפעול ככל האפשר על מנת שתצאו עם רווח מסוים מהתהליך.

מטלת מציאת האדם המתאים

שוק עורכי הדין במדינת ישראל הופך לרווי למדי בשנים האחרונות, הזמן אשר ייקח לכם על מנת למצוא את האדם המתאים יכול להיות להיות ארוך. אפשרות זאת דווקא יכולה להתקיים לטובתכם. ככל שתבדקו את המוניטין של האנשים הקיימים בתחום, כך תוכלו לבחור את הטוב ביותר.
נסו לפתוח את האוזניים ולשמוע מהסביבה הקרובה אליכם, האם גם להם היה מקרה דומה לשלכם? מי טיפל בהם? ישנה אפשרות כי זהו האדם שתמצאו לנכון לשתף איתו פעולה בהמשך הדרך.

תהיו מקצוענים במקרה שלכם

תפקידו של עורך הדין הוא לעבוד שעות נוספות במקומכם ולדאוג לכך שהליך הגירושין התקיים לו בצורה תקינה. אך הוא איננו יכול לעשות זאת לבדו, עליכם לעשות בדק בית ולהבין מהן הציפיות שלכם. הקפידו להיות ריאליים ולא לנוע בין מטרה אחת לשנייה. עבודה מדויקת לאורך זמן היא זאת המביאה עמה תוצאות.

לסיכום, לאורך המאמר ביקשנו לשטוח בפניכם את האפשרויות השונות הקיימות במקרה של פירוק שיתוף בהליך גירושין. בסופו של תהליך תוכלו לקבל אחת משתי התוצאות הבאות: מכירת הבית וחלוקה ברווחים או הישארות הבית אצל אחד מכם. נסו להבין האם הימצאות ילדים משותפים אכן משפיעה על המקרה שלכם. בכול מצב, עורך דין לענייני גירושין הוא השותף שלכם.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
פירוק שיתוף בגירושין

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על פירוק שיתוף בגירושין
שיתוף המאמר פירוק שיתוף בגירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד