פירוק שיתוף מקרקעין בגירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא פירוק שיתוף מקרקעין בגירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

דירת המגורים של בני הזוג לאורך קשר הנישואין בינם, נחשבת כרכוש משותף אשר השניים משקיעים בו כסף ומאמץ. כך כאשר שני הצדדים מגיעים אל שלב גירושין, בית המשפט צריך להחליט כיצד לחלק נכס פיזי. בשונה מחלוקה של כספים או של רכוש אשר הוא נזיל יותר, כאן ישנה סוגייה מורכבת למדי. כיצד נוכל לחלק דירה ששני בני הזוג רוצים לגור בה? טוב לדעת כי גם למקרה זה יש פיתרון חוקי. אחד הצדדים רשאי לטעון לבית המשפט ולהגיע לאפשרות של פירוק שיתוף מקרקעין בדירת המגורים. כך בית המשפט יבקש למכור את הדירה לצד שלישי ולחלק את הרווח בין בני הזוג באופן שווה. אך גם החלטה שכזאת נושאת בתוכה שלבים שונים. המאמר הבא מבקש לפרט על נושא הפירוק ועל הצעדים העומדים לקרות לאורך הליך שכזה.

מידע ראשוני על המקרה

הסכמה בין בני הזוג

רגע לפני שאנחנו צוללים לעולם שלם המתבסס על מצב בו בני הזוג אינם מסכימים בינם, נבקש להסביר על מצב אופטימלי. בני הזוג מסוגלים להחליט כי אחד מהצדדים רשאי להחזיק בדירת המגורים המשותפת. אפשרות זאת מתקיימת פעמים רבות כאשר הצד המקבל את הדירה הוא זה המחזיק במשמורת על הילדים המשותפים. כך ישנה הבנה של שני הצדדים כי ילדים הנשארים בבית בו גדלו, הם כאלו העוברים את הליך הגירושין בצורה נעימה יותר. נוסף לכך, בני הזוג יכולים להחליט כי הצד אשר הדירה על שמו, הוא הרשאי להחזיק בה לאחר סיום הנישואין בינם. הצד השני יכול לקחת את הכספים מהליך הגירושין ולמצוא לעצמו דירה נפרדת.

אי הסכמה בין בני הזוג

מצב שכזה בו שני הצדדים מחליטים כי כול אחד מהם רוצה את הדירה לעצמו הוא המצב בו נעסוק במאמר זה. נכס כמו דירה הוא דבר שלא ניתן לחצות אותו לשניים ולחלק בין בני הזוג. בנוסף, האפשרות של הפיכת הדירה לכספים נזילים היא דבר מורכב למדי. על מנת ששני הצדדים יבקשו להגיע למצב בעייתי שכזה, דרושה אי הסכמה גדולה למדי בינם. על מנת לטפל במקרה שכזה, בית המשפט הופך לבעל הסמכות. לרוב ימונו בעלי מקצוע מטעם בית המשפט על מנת לטפל במקרה זה. אלו הן פעולות קבועות החוזרות על עצמן ברוב המקרים.

זכות השיתוף

ברוב הפעמים בית המשפט יראה את הדירה ככזאת השייכת לכול אחד מבני הזוג.
כך גם היא רשומה על שמו של אחד מכם או היא התקבלה כירושה או מתנה לאחד מהצדדים לפני תחילת הנישואין, על פי החוק היא רכוש משותף. הסבירות היא כי בני הזוג פעלו יחדיו בדרכים שונות או דומות לטובת תחזוקה של הדירה, תשלום כספי הרכישה או השכירות שלה ולמען קניית מוצרים. כך המצב הראשוני שיש להסתמך עליו הוא כי בעת כניסה להליך הגירושין, הדירה נמצאת בחזקה של כל אחד משני הצדדים.

 

המקרה הבעייתי של רכוש מקרקעין

מכיוון שבית המשפט רואה את הדירה כשייכת לכול אחד מהצדדים ישנו קושי ביכולת לחלק אותה בצורה הפיזית בין בני הזוג. כאשר מגיע שלב הגירושין, הרי שהאפשרות לחיות יחדיו מתבטלת לה. כך נשאלת השאלה מי יכול ליהנות ממנה בסופו של יום. מצב נוח יותר הוא כזה החל סביב רכוש מטלטלין. מושג זה מתייחס לכספים נזילים ולרכוש קטן יותר שכל אחד מבני הזוג יכול לקחת לעצמו. במקרה שכזה, האפשרות היא ברורה מאליו והחלוקה נעשית באופן שווה. בעיה נוספת הנוצרת בחלוקה של דירה, היא הערך שלה לקראת מכירה. ערך זה יכול להיות לא מקובל על ידי אחד הצדדים. הליך הרכישה יכול להתארך עד אשר ישנה פשרה על מחיר שהוא נמוך מערך הדירה. כך חוסר ההסכמה בין בני הזוג יכול לגבור.

כיצד נוצר הליך הפירוק

פעמים רבות, מקרה בו הדירה נמכרת לצד ג’ הוא כזה הנוצר עקב רצון של אחד מבני הזוג. יש לדעת כי זהו רכוש הנחשב כשייך לכם ולכן אין אפשרות למנוע מכם למכור אותו. על מנת להגיע למצב בו בית המשפט יחל בהליך פירוק נכס המקרקעין לאחר שאחד הצדדים יגיש תביעה לפירוק השיתוף. לאחר הגשת התביעה בית המשפט ממנה כונס נכסים המתחיל בהליך ניסיון מכירה של הדירה. לאחר מציאת צד שלישי המעוניין בנכס זה, יחולק סכום המכירה בין בני הזוג כאשר ישנו צורך לתת לכונס שכר טרחה מסוים.

כעת נבקש לפרק בפניכם מקרים מורכבים יותר השייכים לתחום של פירוק שיתוף מקרקעין בדירת מגורים. כך תוכלו להבין כי תצטרכו לעבוד בצורה משותפת עם עורך דין לענייני גירושין בעל ידע בנושא. מדובר באדם המגיע מהתחום ומכיר מקרים קודמים, בעזרת הידע שלו תוכלו להגיע למצב בו תקבלו את סכומי הכסף המגיעים לכם כתוצאה ממכירת הדירה.

 

מקרים שונים של פירוק שיתוף דירות מגורים

איזון משאבים בין בני הזוג

פעמים רבות מבקשים בני הזוג להתחלק באופן לא שיווני בינם כאשר הם מגיעים למצב של גירושין. כך נוצרת בהם המחשבה כי עליהם לגבור על הצד השני. אך כאמור, לרוב בית המשפט יבקש לחתור למצב בו השניים יחלקו את הרכוש בינם באופן שווה. במקרה זה, הדירה יכולה להימכר ולשמש כמקור כספי שניתן לאחד מבני הזוג על מנת שלא ישאר חסר רכוש לאחר נתינת כספים לצד השני. תופעה זאת נקראת איזון משאבים, כשמה כן היא. הדבר נוצר על מנת שהתקיים לו מצב של שוויון עם הרכוש שמתחלק לו בין שני הצדדים. אפשרות זאת לרוב נותנת מקום להישארות של כל אחד מהצדדים עם רכוש שהוא שלו. אמנם בני הזוג אינם מתחלקים בנכסים שלהם אך הם יוצאים מהליך הגירושין כאשר יש לכל אחד רכוש בעל ערך.

 

מדור ספציפי

מקרה המסוגל להיווצר אך ורק תחת החלטה של בית דין רבני. האפשרות היא הלכתית והיא נוצרת על מנת להשאיר לאישה את הדירה בעת מקרה בו הבעל עזב אותה ללא הצדקה. הכוונה היא למקרה של בגידה, או עזיבה של האישה ללא סיבה מסוימת. במסגרת אפשרות זאת, האישה מקבלת את הדירה. טוב לדעת כי הדבר נוצר על פי הרצון לשמור את האישה ב”נווה הטוב” שהוא הדירה הישנה והמוכרת ולמנוע ממנה להגיע ל”נווה הרע” שהוא דירה חדשה.
מצד אחד האישה מקבלת הגנה ורכוש רחבים בעזרת הדירה שהיא זכאית לה, מצד שני המקרה גורם לכך שהיא איננה זכאית לדרוש מזונות מבעלה. זוהי אפשרות שהיא איננה אוטומטית והאישה יכולה לבחור אם להשתמש בה.

 

שימוש בדירה במקרה של משמורת על ילדים

ישנו קשר בין פירוק השיתוף בדירת המגורים לבין משמורת של בני הזוג על ילדים משותפים. הילדים הם בעלי זכויות גם כן על הבית כאשר הם גרו בו למשך פרק זמן מסוים. לכן בית המשפט מבקש להתחשב בהם בעת הליך מכירת הבית. הדבר נעשה בצורה הבאה, הדירה לא תימכר עד שימצא מקום הולם בו הילדים יוכלו לגור. ישנם מצבים בהם בית המשפט יבקש לשמור סכום כספי מסוים ממכירת הדירה לטובת מימון מתן שירותים לילדים. פעמים רבות בית המשפט יוכל להחליט כי העברת הילדים בין דירות היא מעשה המערער את אורח החיים היציב שלהם. לכן ההחלטה שלו יכולה לנטות לטובת הצד מחזיק במשמורת על הילדים.

 

עורך דין לענייני גירושין כמאבחן המקרה

כבר מקריאת הפסקאות הראשונות במאמר זה, ניתן להבין פירוק שיתוף דירת מגורים יכול להתבטא בדרכים שונות. עורך דין לענייני גירושין הוא האדם המתאים לאבחון המקרה שלכם. יש להשוות את המצב לאדם המגיע לרופא כשהוא אינו יודע ממה הוא סובל. כמו שהרופא יוכל לתת את המרשם לתרופות וטיפולים כך ינהג עורך הדין במקרה שלכם. הוא יביט על הסוגיה שהבאתם בפניו ויבקש להציע את הדרכים החוקיות הרלוונטיות למקרה זה. פעילות לפי האמירות של עורך הדין יכולה להביא אתכם למצב בו תהיו קרובים יותר להגשמת הציפיות שלכם. יש לדעת כי אתם נמצאים במצב בו החלטה שתתקבל לגבי הליך הגירושין, אינה יכולה להתהפך לה. כך ניתן להבין את חשיבות השימוש בבעל מקצוע איכותי.

 

אפשרויות שונות של מכירה ורכישה

מכירה ורכישה של הדירה על ידי אחד מבני הזוג

הספקנו לכתוב במאמר זה כי לכול אחד מבני הזוג ישנה אפשרות להגיש תביעה לבית המשפט ולדרוש את מכירת הדירה לצד שלישי. טוב לדעת כי בן הזוג השני יכול לקנות את אותה הדירה כאשר היא מועמדת למכירה. אפשרויות אלו מתבססות להן על פי הזכות הבסיסית של כול אדם לרכישה ומכירה של קניין. למעשה לכול אחד מבני הזוג ישנה זכות קדימה לרכישת הדירה.
מכירת הדירה יכולה להיעשות על ידי כול אחד מבני הזוג לאורך פרק זמן מסוים. אם המכירה נתקלת בקשיים, בית המשפט ימנה בעלי מקצוע מטעמו למען המשך הליך מכירה תקין.

 

הליך מכירת הדירה באמצעות כונס נכסים

למעשה בני הזוג יכולים למכור את הדירה בעצמם אך ישנן פעמים בהם לא קיימת הסכמה בין בני הזוג ובית המשפט מבקש למנות כונס נכסים. עוד לפני שבעל מקצוע זה נכנס לפעולה, ישנו שמאי שצריך לקבוע את שווי הדירה על מנת שיהיה אפשר להוציא אותה אל השוק החופשי. ברוב המקרים, בית המשפט ממנה את עורכי הדין של בני הזוג בתור כונסי נכסים. הם אלו שיפעלו על מנת למכור את הדירה , על מנת שכול אחד מהצדדים יוכל לקבל את סכום הכסף אותו הוא מבקש. טוב לדעת כי ישנן פעמים בהן בית המשפט ימנה כונס נכסים ניטרלי וחיצוני.

 

עיכוב וזירוז מכירת הדירה

מכירת הדירת לצד שלישי היא דבר המסוגל להביא לסיום מהיר יותר של הליך גירושין. זוהי סוגייה המסוגלת להביא לאי הסכמה רבה בין שני הצדדים. לכן ישנו סיכוי בית המשפט יבקש לזרז את המכירה על מנת שהגירושין התבצעו בצורה נוחה יותר. לעומת זאת, מכירת דירה יכולה להביא למצב בו התקיים לו חוסר איזון משאבים בין הצדדים. כך בית המשפט יכול דווקא להורות על עיכוב הליך פירוק השיתוף על דירת המגורים. באמצעות החלטה זאת, הצטרכו בני הזוג לסדר סעיפים נוספים בגירושין בינם.

 

עורך הדין כגורם מכריע בהליך המכירה

עורך דין לענייני גירושין מסוגל להיות אדם בעל כוח רב בעת מכירת הדירה לצד שלישי. הוא יכול להביא להסכמה בין בני הזוג ולמכירה מהירה של הדירה, הוא יכול להפוך בעצמו לכונס נכסים מטעם בית המשפט. ניתן להבין עד כמה חשוב הצורך בבחירה מושכלת של עורך דין, המבקש לעבוד עד כמה שאפשר בשביל הצד אותו הוא מייצג. אנו ממליצים לכם להסתמך על שירותיו של בעל מקצוע, הרואה את המקרה שלכם ככזה שהוא בראש סדר העדיפויות. כך הוא יכול להשתמש בסמכויות שניתנו לו בצורה מלאה.בנוסף, ישנו צורך בבחירת עורך דין אמין המסוגל לבצע צעדים שקולים לאורך הליך פירוק שיתוף דירת המגורים.

 

הכרה בזכויות המגיעות לכם

מכירת דירת מגורים לצד שלישי או החזקה של אחד מבני הזוג בנכס זה יכולה לעיתים להתבצע, כאשר בן הזוג השני יפסיד סכום כספי שהוא אכן זכאי לו. כך הצד השני יבקש לקבל את שווי מקסימלי מסוים בזמן שבן הזוג איננו מודע לכך שגם הוא זכאי לסכום כספי זה. בית המשפט אמנם מסוגל להפוך החלטה שכזאת אם היא מתגלה כלא חוקית, אך עליכם לבקש ממנו לעשות זאת. אנו ממליצים לכם לקרוא שוב ושוב את סעיפי המאמר ולבצע חיפוש מעמיק על התחום במאגרי המידע השונים. רק באמצעות מעשה שכזה, תוכלו להכיר את מיטב הזכויות המגיעות לכם.

 

סיכום מאמר

המקרה של פירוק שיתוף דירת מגורים בהליך גירושין, הוא מקרה המסוגל להתארך לאורך זמן. בתור בני הזוג המגיעים למקרה של פרידה ומבקשים לחיות בנפרד כאשר אתם מחזיקים ברכוש מסוים, ישנו צורך לפעול בדרכים המקובלות על פי החוק. בית המשפט אכן מחזיק בסמכות לבצע החלטות שהן אינן בהכרח נעשות לטובת בני הזוג. כך חוסר הסכמה ביניכם יכולה ליצור מצב בו שני הצדדים לא יהיו מרוצים מההחלטה הסופית שתתקיים לה.

עבודה רחבה לצד עורך דין איכותי לענייני גירושין, מסוגלת להביא אתכם למקום בו לא תהיו מופתעים מדינו של בית המשפט. למעשה, אתם תהיו אלו המשפיעים בצורה אקטיבית על אותן החלטות. אנו מסיימים את כתיבת מאמר זה באמצעות המלצה על מציאת בעל מקצוע שתוכלו לסמוך עליו. אדם זה יראה לנגד עיניו את הצורך בביצוע הליך מכירה תקין על פי חוק.
באמצעות הליך זה, תוכלו להחזיק בסכום כספי מסוים מבלי שתצטרכו לפחוד מהחלטה של בית הדין.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
פירוק שיתוף במקרקעין פירוק שיתוף בדירת מגורים בגירושין

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על פירוק שיתוף מקרקעין בגירושין
שיתוף המאמר פירוק שיתוף מקרקעין בגירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד