התרת נישואין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא התרת נישואין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

כאשר מדובר בגירושין בין בני זוג מאותה דת, ההליך הוא פשוט וברור, אבל כאשר בני הזוג משתייכים כל אחד לדת אחרת, יש לבצע הליך משפטי שנקרא “התרת נישואין”.
בארץ חיים היו כ-10% זוגות, אשר כל אחד מהם בן דת אחרת. בנוסף מתבצעת התרת נישואין גם במקרה בו בני הזוג הנם בני אותו מין, נישואין של כהן עם גרושה או שהנישואין לא יכלו להתקיים בארץ מסיבה כלשהי ונדרשת התרתם. הכלל הישראלי הוא שרק בני זוג מאותה דת, יכולים להינשא כהלכה, כדת וכדין. תושבי ישראל הרשומים כחסרי דת, אינם משתייכים לשום מוסד דתי רשמי ומשום כך למשל לא יוכלו להינשא בארץ, הם יוכלו להינשא בחו”ל אבל יוכלו לקיים את תהליך התרת הנישואין בארץ.

תהליך הגירושין בין בני זוג מאותה דת, הנו פשוט ומסתמך על החקיקה והדין הדתי המחייב, במקרה של בני זוג בני דתות שונות (או חסרי דת), נדרשת התרת נישואין על פי חוק התרת נישואין, למי שאינם ברי שיפוט של בית דין דתי. נישואי תערובת אלה מעוררים סוגיות כמו באיזה ערכאה ידונו? היכן יתגרשו? מי ייתן את הגט, מהי ברירת מקום השיפוט, איזה טקס גירושין יערך ועוד. תחילתו של הליך התרת הנישואין, יהיה בהגשת בקשה לבית המשפט לענייני משפחה, כדי שיקבע באיזו ערכאה תידון התרת הנישואין ותשחרר את שני הצדדים מהמחויבות לנישואין.

חוק התרת נישואין התשכ”ט- 1969

על מנת לקבל הסכמה של בית משפט לענייני משפחה להתרת נישואין בתחום שיפוטו, ולא באמצעות בית דין דתי, על בני הזוג להוכיח:
בני הזוג הנם אזרחי ישראל, מרכז חייהם כאן. במקרה שמרכז חייהם של בני הזוג היה בחו”ל, עליהם להוכיח כי לא היה באפשרותם להתגרש בחו”ל.
בני הזוג הם מדתות שונות, או חסרי דת או שאחד מהם חסר דת. יש להוכיח זאת באמצעות תמצית מרשם האוכלוסין בה הם אמורים להיות רשומים כחסרי דת, או בני עדה מסוימת. השתייכותם לדת מוכרת מחייבת תעודה המעידה על כך, אצל נוצרים למשל- טבילה לנצרות. עבור בן עדה בלתי מוכרת, יש להצטייד בתצהיר של אדם המעיד על אורחו חייו, שמירת מנהגים והמסורת שלו. עבור חסר דת נדרש תצהיר של מי המעיד עליו כבלתי שייך לכל חברה או עדה דתית.
כאשר בני הזוג נשואים, נדרשת תעודת נישואין, ואם היא בשפה זרה, יש לתרגם אותה ולאמת אותה אצל נוטריון.

התרת נישואין מתקיימת בבית המשפט לענייני משפחה באזורכם

לצורך התרת נישואין, אמורים בני הזוג לפנות לבית המשפט לענייני משפחה באזור המגורים המשותף שלהם, ואם אין כזה, אז באזור המגורים המשותף האחרון. לצורך הסדרת העניינים השונים ביניהם. יש צורך בהגשת בקשה להתרת נישואין ובנוסף גם מסמכים התומכים בהשתייכותם לדת או להיותם חסרי דת. בקשה של התרת נישואין מועברת לסגן נשיא בית המשפט לענייני משפחה, והוא זה שאמור לפנות בכתב לראש בית הדין דתי כדי לקבוע האם יש צורך בגירושין של כל אחד על פי דתו, כדי שיוכלו להינשא מחדש בעתיד. ראשי בית הדין לפי דתם של המבקשים, ימסרו את קביעתם לבית המשפט ולבני הזוג, זאת בתוך 3 חודשים מיום הפנייה ולעתים גם מעבר לכך, והקביעה יכולה להיות אחת משתיים: נדרשים גירושין על פי דין דתי, או שאין צורך בגירושין דתיים כאלה. בקשה לחוות דעת של בית דין דתי נעשית במקרים הבאים:

  1. כאשר אחד מבני הזוג משתייך לדת היהודית, מוסלמית, דרוזית או נוצרית שיש לה בארץ בית דין דתי.
  2. כאשר מתעורר ספק בהשתייכותו של מי מהצדדים לעדה דתית.
  3. כאשר כל אחד מבני הזוג שייך לבית דין דתי מוכר.

התרת נישואין בין בני זוג שנישאו בנישואים אזרחיים

יש בארץ הרבה מאוד בני זוג שאחד מהם יהודי והשני לא. במקרה של בקשה לפירוק תא משפחתי כזה, יבקש בית המשפט את חוות הדעת של בית הדין הרבני ביחס ליהדות של מי מהצדדים, כדי לאפשר לו להינשא בעתיד. אם אין שום ספק בקשר ליהדותו, מודיע בית הדין הרבני כי נישואין אלה אינם מוכרים עפ”י ההלכה היהודית, והליכי הגירושין יתקיימו בבית המשפט לענייני משפחה. אם מדובר בבן או בת זוג שאינם יהודיים, יתנהל תהליך התייעצות מול בית דין לפי דתם. את בקשת התרת הנישואין יערוך עורך דין לענייני משפחה, והיא תוגש לבית המשפט לענייני משפחה, כולל כל המסמכים אשר מעידים על קשר וטיב הנישואין בין בני הזוג והשתייכותם הדתית.

התרת נישואין הוא המקביל של הליך גירושין

התרת נישואין הנה כגירושין. במקרה של נישואין בין בני זוג מעורבים, יש למצוא את הדרך להתיר את הנישואין ביניהם, ולאפשר לכל אחד מהם אם ירצו בכך, להינשא מחדש. משום כך, נדרשת מעורבות של בתי דין דתיים לפי דתו של כל צד. אם מדובר באזרח ישראלי שנישא לאזרחית מחו”ל והם מבקשים את נישואיהם בהסכמה, נדרש תהליך של התרת נישואין מול בית המשפט לענייני משפחה. בנוסף ישנם מצבים נוספים בהם נדרשת התרת נישואין כאמור, כאשר אחד הצדדים או שניהם חסרי דת, נישואים בין כהן לגרושה, בין בני זוג מאותו מין או שהנישואין לא יכלו להתקיים מסיבה כלשהי בישראל. המדינה מאשרת נישואין שהתקיימו כחוק מחוץ לישראל, ולכן גם מאפשרת התרה של נישואים אלה.

בקשה להתרת נישואין, יש לעשות אצל עורכת דין מומחית בתחום של דיני משפחה. יש חשיבות לנסחה ולהציגה בצורה מדויקת, אשר כוללת את כל הסעיפים הנדרשים, ממש כמו בהסכם גירושין. כאמור הסוגיה היכן תידון הבקשה מהותית וגם את זה יש לעשות באופן מקצועי מול הרשות השופטת.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
התרת נישואין

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על התרת נישואין
שיתוף המאמר התרת נישואין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד