עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

תשלום מזונות נעשה על מנת שבן הזוג יוכל לדאוג לילדים שלו גם כאשר הוא נפרד מבת הזוג. לרוב נוצר מצב בו היא נשארת לבדה לדאוג לילדים ולעבוד, אך גם אם היא מקימה משפחה נוספת, אין הדבר אומר שתשלום המזונות נגמר לו. ישנו גיל מסוים שרק כאשר הילדים מגיעים אליו, יוכל הצד המשלם להפסיק להעביר כספים. דבר זה נקבע על פי החוק במדינת ישראל וכעת גם אתם יכולים לקבל מידע על עניין זה. המאמר הבא מבקש לשפוך אור על הנושא ולענות על השאלה, עד איזה גיל משלמים מזונות?
פרטים שונים על תשלום מזונות ועל החוקים השונים הקיימים בנושא זה.

הסבר ראשוני על תשלום מזונות

המקרה של תשלום מזונות מתקיים לו כאשר בני זוג מבקשים להיפרד מקשר הנישואין בינם וכאשר ישנם ילדים משותפים אשר צריך לדאוג להם. לרוב אחד מהצדדים מקבל משמורת מלאה על הילדים ועוד הצד השני מבקר אותם כמה פעמים בשבוע וממשיך לדאוג להם גם כן. הדאגה מתקיימת בעזרת תשלום כספים לפי סכום קבוע הנקבע בצורה משפטית מסוימת, כאשר התשלום צריך להתקיים בכול חודש וחודש. זהו בעצם תשלום המזונות.
טוב לדעת כי תשלום זה נמשך לו לאורך מספר שנים ונעשה על פי חוקים מסוימים.
אחת מהאפשרויות היא לבצע תשלום עד גיל מסוים.

פירוט הגילאים לתשלום מזונות במדינת ישראל

תשלום המזונות נעשה על פי הגיל של הילד כאשר ככול שהוא גדל הסכום יכול להשתנות לו עד אשר הוא מגיע לגיל צבא. פירוט התשלומים לאורך השנים נעשה בצורה הבאה:
עד גיל 6, הצד המשלם צריך לשלם על פי הצרכים השונים של הילד, כאשר הדבר אינו קשור למצב הכלכלי שלו. ישנו סכום שנקבע והאב צריך לעמוד בדבר זה.
בגילאים 6-15 האב עדיין צריך לשלם אך הוא יכול להגיע לנקודה בה הוא משלם סכומים דומים לאלו אשר האם משלמת. כמו כן הדבר נמשך לו בגילאים 15-18 אך כאן קיימת גמישות גדולה יותר שכן הצרכים של הילדים כבר פחות רלוונטיים.

על פי מה נקבע סכום תשלום המזונות?

את סכום תשלום המזונות ניתן לקבוע באחת משני דרכים, הדרך הראשונה היא ליצור הסכם בין שני ההורים ולקבוע בינם סכומים על פי היכולות האישיות שלהם. הדרך השנייה נעשית בדרך כלל בחוסר הסכמה וכך הצדדים מגיעים להכרעה אל מול גורם משפטי כזה או אחר.
כך השופט יכול להסתכל על האפשרויות הכספיות של שני הצדדים ולהבין מהו הסכום אשר ניתן לקבוע. כך ישנה אפשרות כי תתקיים התחשבות במצב הכספי של הצד המשלם ולפיכך התשלום יהיה קטן יותר. מצד שני יכולה להתקיים התחשבות במצב הכספי של הצד המשגיח על הילדים וכך התשלום יגדל לו.

האם ניתן להפסיק את תשלום המזונות בגיל מוקדם יותר?

אם הצד המשלם איננו מצליח לשלב את תשלום המזונות בשגרה הכלכלית שלו, ישנה אפשרות לבקש להפסיק את תשלום המזונות או לקצץ בסכום הקיים. תוכלו לגשת אל בית משפט, לעבוד בעזרת עורך דין ולהראות סיבה מוצדקת לכך שהתשלום צריך להיות קטן יותר. עליכם להכין מסמכים המתעדים את המצב הכלכלי שלכם לאורך כמות זמן מסוימת, תצטרכו להראות את ההכנסה החודשית שלכם. בנוסף, תוכלו להשתמש במצב הרפואי אם אתם צריכים לקבל טיפולים מסוימים או שמא אתם מוגבלים מלעבוד ולהרוויח כסף רב.
כעת אתם יכולים לבקש לשנות את אפשרות תשלום המזונות שלכם, העדיפות שתעשו זאת בעזרת איש מקצוע.

מקרים בהם תצטרכו לשלם מזונות לילדים מעל גיל 18

בשנים האחרונות נוצרה החלטה כי תשלום מזונות יכול להימשך לו גם כאשר נער מתגייס אל הצבא. במקרה זה, ההורים גם צריכים להמשיך לשלם מזונות אך הם יכולים לקבוע את הסכום על פי הסכם מסוים בינם. גם במקרה זה, התשלום הוא קטן יותר שכן הצבא דואג לנער למשכורת ואף לשאר הצרכים שלו. במקרים של חינוך מיוחד או בעיות רפואיות כאשר הילד לא יכול לדאוג לעצמו וצריך את עזרת ההורים, תשלום המזונות יכול להימשך לו.
בכלל, אם ישנה סיבה מוצדקת לכך, יכול הצד המשגיח לגשת לבית המשפט על מנת לבדוק אפשרות להארכת תשלום גיל המזונות.

כיצד למנוע ניסיון התחמקות מתשלום מזונות של הצד המשלם?

מכיוון שתשלום המזונות צריך להתקיים עד גיל מסוים, אנשים מסוימים מנסים להתחמק ממנו, לשלם בצורה לא רציפה או לנסות להגיע להסדר עם הצד השני. כך כאשר ההורים מגיעים לגיל 18 הם יוכלו להגיד כי אכן הם אינם צריכים לשלם עוד מזונות.
אך טוב לדעת כי ניתן למנוע את ניסיונות ההתחמקות מתשלום מזונות של הצד המשלם.
ראשית כול זוהי עבירה על החוק לכול דבר, לכן ההמלצה היא לגשת עם המקרה לבית המשפט ולבקש להוציא צו המחייב אותו לשלם. לאחר מכן ניתן להביא עליו הוצאה לפועל.
תוכלו לפעול בדרך כזאת או אחרת על מנת לחייב אותו לשלם לכם בסופו של יום.

תשלום מזונות רטרואקטיבי גם לאחר גיל הסיום

רשויות המדינה והמוסדות השונים אשר מוצאים את הצד המשלם ככזה אשר לא שילם את כול חובותיו, יכולים לדרוש ממנו להעביר לכם סכומים מסוימים, גם בצורה רטרואקטיבית.
ככול שהאדם לא ישלם הרי שהסכומים יגדלו והעונשים שיקבל יהיו גדולים יותר גם כן.
בשלב מסוים, האדם המשלם לא יוכל עוד לשאת את נטל העונש ויצטרך לשלם.
אם לא בעזרת העברת כספים ישירה, מס הכנסה יבקש לעקל את נכסים על מנת שיוכל לכסות את החובות שלו. כך יכול לקרות מצב בו תקבלו את סכום המזונות גם כאשר הילד יעבור את גיל 18.

לסיכום, מאמר זה מבקש לדאוג לנושא של תשלום מזונות על מנת לענות על התשובה,
עד איזה גיל צריך לשלם את דבר זה. תשובה זאת יכולה להיות פשוטה שכן החוק הישראלי קובע בצורה מפורטת מהו הסכום שתצטרכו לשלם בכול גיל וגיל שאליו מגיע הילד.
אך תוכלו להיות בקשר עם הצד המשגיח על הילדים ולקבוע מולו את הסכומים שנוחים לכם ולו. מוטב לשלם את הסכום עליו סוכם שכן לאחר מכן יכול בית המשפט לבקש מכם לשלם סכומים גדולים עוד יותר. אם נתקלתם בבעיה, אנו ממליצים לעבוד עם עורך דין אשר יוכל לעזור לכם בהמשך הדרך.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים
שיתוף המאמר עד איזה גיל משלמים מזונות ילדים בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד