הסדרי שהות

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא הסדרי שהות

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

כאשר בני זוג מתגרשים ולהם ילדים קטינים, יתבקש בית המשפט לדון ולהכריע בנושא של משמורת הילדים וכן הסדרי ראייה שהם חלק מהסכם הגירושין בין בני הזוג. סוגיית הסדרי הראייה נדרשת ברוב המקרים, ע”י ההורה שאינו המשמורן, המבקש גם לאחר הגירושין, לשמור על קשר רציף ויציב עם ילדיו הקטינים. יחד עם זאת פעמים רבות לא עומדים דווקא האבות (שעבורם נערכו הסדרי הראייה) בחובותיהם כלפי הילדים וגורמים להם נזק בלתי הפיך. לעתים הופך נושא הסדרי הראייה להתנצחות בין בני הזוג, על גבם של הילדים וגם לכך יש מחיר כבד.

הסדרי ראייה מחייבים הסכמה

הסדרי הראייה אמורים להיות מוסכמים על שני בני הזוג והם משתנים ממקרה למקרה בהתאם לגילאי הילדים, ריחוק גיאוגרפי, הסכמת ההורים והילדים וכן נסיבות ספציפיות. במרקם המשפחתי שנסדק עקב הגירושין, הסדרי הראייה מקבלים נפח משמעות וחשיבות, בכל הנוגע לתחושת הילדים, לביטחון וליציבות שלהם והם מבקשים להבטיח לילדים כי הכול נותר כשהיה, הם ימשיכו לראות את שני הוריהם, ולא ייגרם להם כל נזק רגשי או שינוי דרסטי בחייהם עקב הגירושין. הסדרי ראייה שלא מתקיימים בצורה מסודרת וקבועה, עלולים לפגוע בילדים, לערער את הביטחון העצמי שלהם, לגרום להם לטראומה, לפחד נטישה ולפגוע בכל היבטי חייהם החל מנסיגה בלימודים, תחושת נטישה, פגיעה במיומנויות חברתיות ועד תחושות אובדניות קשות. י שילדים שאחרי גירושין, לאור עזיבת אחד ההורים את הבית (בדרך כלל זה האב) הם חשים חסרי אונים, חשופים, פגיעים ואומללים. תפקידו של כל עורך דין לדיני משפחה, הוא ליצור את הסדרי הראייה באינטנסיביות הרצויה לילדים ולהוריהם.

סוגים של הסדרי ראייה

ישנם 2 סוגי הסדרי ראייה מקובלים הנקבעים בהתאם לרצונם והסכמתם של בני הזוג:

 1. הסדרי ראייה שקבע בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני. העיקרון המנחה את הסדרי הראייה הללו הוא טובת הילד.
 2. הסדרי ראייה אשר ההורים קבעו ביניהם בהסכמה ובאופן הדדי, במסגרת הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין.

הסדרי ראייה נקבעים ברוב המקרים בהתאם להמלצה של פקידת סעד, ממונה מטעם בית הדין הרבני או בית המשפט. היא מגישה תסקיר סעד עם המלצות וחוות דעת לעניין הסדרי הראייה והמשמורת. במרבית המקרים, יאמצו המוסדות השיפוטיים את המלצות התסקיר.

נקודות חשובות להסכם הסדרי ראייה

עורך דין מומחה לדיני משפחה ממליץ כי הסדרי הראייה יפורטו באופן מדויק, עם קביעה של ימים ושעות. מומלץ לערוך מסמך נוסף המתייחס להסדרי הראייה בחופשות וחגים.

 • קביעת הסדרי הראייה צריכה גם להתחשב באילוצי ההורים, צרכי הילדים ושינויים המתרחשים.
 • הסדרי הראייה המקובלים מתירים להורה שאינו משמורן, יום עד יומיים במהלך השבוע לפגוש את ילדיו וזאת החל משעות אחר הצהריים ועד הערב (20:00-21:00) בנוסף יבלו הילדים עם ההורה שאינו משמורן, בכל סוף שבוע שני.
 • מומלץ כי בחגים יבלו הילדים עם כל הורה שווה בשווה באופן מחזורי, כך שעל החמצת הורה בחג מסוים, הם והוא יפוצו בחג אחר.
 • בחופשות ישתנו הסדרי הראייה משום שלילדים אין בתי ספר למחרת בבוקר, את החופש הגדול הנוהגים הורים לחלק ביניהם שווה בשווה.
 • הסדרי ראייה עבור פעוטות מגיל שנה עד שלוש, יהיו קצרים וללא לינה. במשך הזמן כאשר הילד יגדל ניתן יהיה להאריך את משך הפגישות המשותפות וכן לכלול לינה.
 • כל זוג ימצא ויסכים את הסדרי הראייה המקובלים והמוסכמים עליו. זה יכול להיות מפגשים בתדירות יותר גבוהה, מפגשים יותר ארוכים, לינה יותר ממושכת. זה נכון לגבי ילדים יותר גדולים וזה גם נכון ששני הצדדים יראו רק את טובת הילדים, גם אם זה אומר להתעלות מעל רגשות טינה או נקם.
 • במצב שבו ההורה שאינו משמורן לוקח אליו ילד קטין, הוא חייב להחזיר אותו בסיום הביקור למחרת ישירות למוסד החינוכי, גן או בית ספר. הוא חייב לעמוד בכך, וחלילה לא לגרום לילד להחסיר ימי לימודים.
 • חשוב מאוד לצקת במפגשים של הסדרי הראייה תכנים משותפים חווייתיים, התוודעות אישית משותפת ויצירת יחסים איכותיים של הורה-ילדים.
 • הורה שאינו משמורן, חייב להיות מודע לצרכים של ילדיו ולספק אותם בימי הסדרי הראייה שלו עמם.
 • נסיעות לחו”ל מחייבות הסכמה של שני ההורים. יש זוגות שמוציאים מראש עבור ילדיהם צו עיכוב יציאה מהארץ, כדי שחלילה צד אחד לא יוכל לקחת אותם על דעתו לחו”ל ללא אישור של הצד השני, ואם צד כלשהו מעוניין לצאת אתם לחו”ל, מגישים שני בני הזוג בקשה מוסכמת על שניהם לביטול הצו עיכוב יציאה מהארץ. לעתים כרוכה פעולה זו גם בהפקדת ערבות כספית.
  יש הקובעים ביניהם במסמך הסדרי הראייה שבהסכם הגירושין, הסכמה מראש להוצאת הילדים מהארץ לתקופה מוגבלת מדי שנה, ללא צורך באישור של ההורה השני.
 • הסדרי הראייה יכולים להשתנות מדי פעם ומומלץ לבני הזוג להעלותם על הכתב, עם השינויים המתבקשים עקב סיטואציות ושינויים כמו מעבר דירה, עבודה בחו”ל ועוד.
 • הסכם הסדרי ראייה, מוטב שיכלול גם התייחסות לעניין בו ההורה המשמורן מבקש לעבור דירה. חשוב לקבוע מראש מהו הרדיוס הגיאוגרפי המותר למעבר הזה, במרחק שלא יפגע בהסדרי הראייה של האב, ולא יגרום לו להוצאות מיותרות. אם למשל ירחיק ההורה המשמורן מאוד, עלול להיווצר מצב בו ההורה שמקיים את הסדרי הראייה, לא יכול לפגוש את ילדיו בזמנים שנקבעו, הם לא יוכלו ללון אצלו ולהגיע בבוקר למוסדות החינוך ועוד.

למי הסמכות לדון בהסדרי שהות?

לבתי הדין הרבניים ולבתי המשפט לענייני משפחה, הסמכות לדון בתחום של הסדרי ראייה, במסגרת משמורת ילדים. הסמכות הנה מכוח סעיף 78 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות תשכ”ב -1962 ומכוח סעיף 1 (6) לחוק בית המשפט לענייני משפחה התשנ”ה- 1995. הסמכות של בתי הדין הרבניים לדון בנושא הסדרי ראייה, הנה מכוחו של סעיף 9 לחוק שיפוט בתי הדין הרבניים תשי”ג- 1953, במסגרת כריכת הנושא בתביעת גירושין.

עורך דין מומחה לדיני משפחה אומר כי אם אתם נמצאים בהליך גירושין וחשוב לכם שהנושא של הסדרי הראייה יתקיים בבית הדין הרבני, או שאינכם מעוניינים לכרוך אותו במסגרת תביעה בבית הדין הרבני, מוטב לפנות לייעוץ למשרד עורכי דין לדיני משפחה לקבלת ייעוץ.

פעמים רבות, הנושא של הסדרי ראייה לא מנוסח וקבוע כהלכה, וגורם להתכתשות וסכסוכים מרים בין בני הזוג. לכן אנו ממליצים לכם לפנות אלינו לצורך עריכת הסכם גירושין אשר יעניק את המענה הרחב וההוגן לכל צד, וגם באשר להסדרי ראייה.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
הסדרי שהות

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על הסדרי שהות
שיתוף המאמר הסדרי שהות בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד