תביעת כתובה

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא תביעת כתובה

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

לפי שנגלול בפניכם מהי תביעת כתובה ראשית נסביר מהי בכלל כתובה ומאיפה היא מגיעה.

כתובה היא מסמך משפטי יהודי שנחתם בעת נישואין. היא מעידה על התחייבות הבעל לשלם לאשתו סכום כסף מסוים במקרה של גירושין או מוות. הסכום נקבע בדרך כלל בהתאם למצבו הכלכלי של הבעל, אך לא חייב להיות שווה לערכה הכספית של האישה.

הכתובה משמשת כהגנה כלכלית לאישה במקרה של גירושין. אם הבעל לא משלם את הסכום הנקוב בכתובה, האישה יכולה לתבוע אותו בבית המשפט הרבני. בתי המשפט האזרחיים בישראל מכירים גם בכתובה כמסמך משפטי, אך הם יכולים להפחית את הסכום הנקוב בה בהתאם למצבו הכלכלי של הבעל.

מטרת הכתובה היא להבטיח את ביטחונה הכלכלי של האישה במקרה של גירושין. היא גם מהווה סמל לערכה של האישה בעיני בעלה.

מהי כתובה?

כתובה הינה מסמך משפטי שמקורו בדת והמסורת היהודיים. החתימה על הכתובה הינה חלק בלתי נפרד מטקס הנישואין, והכתובה מהווה הלכה למעשה סוג של תעודת ביטוח או התחייבות אותה נותן הבעל לאישה במעמד הקידושין.

ההתחייבות בכתובה הינה בראשיתה התחייבות כספית, שמטרתה הן לספק כיסוי מוסכם על ה”נדוניה” אותה מקבלים בני הזוג בעת חתונתם, והן בכדי לפסק לאישה סעד כספי במקרה ולא עלינו תתאלמן או תגורש (גירושין).

כמה כותבים בכתובה?

גובהה הכספי של הכתובה משתנה ובאופן כללי נקבע על ידי הבעל. ישנם סטנדרטים ונורמות, אך ברמה עקרונית אין גבול עליון להתחייבות הקבועה בכתובה. עם זאת, הנורמה בכל זאת עומדת על כ100 זוזים, סכום שמתרגם פעמים רבות בשפתנו אנו לכעשרת אלפים שקלים או 18,000 ש”ח (ח”י אלפי שקלים). בקיצון השני כתובות עשויות להגיע עד לכדי מיליוני שקלים.

פומביות הכתובה

כאמור הכתובה נחתמת במעמד הקידושין הדתיים במסגרת חתונה סטנדרטית כדת משה וישראל, ופעמים רבות מוצגת לראווה לכלל הנוכחית במקום כמעין הבטחה שמבטיח הבעל הטרי לאשתו.

תביעת הכתובה

הכתובה הינה זכות שמקורה בדת היהודית, ותביעת כתובה מוגשת ונדונה במרבית המקרים במסגרת דיוני הגירושין בפני בית הדין הרבני, עם כי בהחלט ניתן להביא את העניין גם לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה.

ברוב מוחלט של המקרים, תביעת כתובה הינה תביעה אגבית בתוך סל התביעות והדרישות המוגשות במסגרת הליך הגירושין המלא. במילים אחרות במקביל לשאלות מהותיות אחרות כגון חלוקת הרכוש, מזונות, זמני שהות וכיוצא באלו.

את תביעת הכתובה ככל תביעת גירושין יש להגיש רק לאחר קיומו של הליך “יישוב סכסוך” במסגרת מרכז הסיוע. רק בסיום ההליך ובהיעדר הסכמה, תוגש תביעה לגירושין או כל תביעה אחרת בין בני זוג אל בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני.

האם יש להתייחס לכתובה במסגרת איזון המשאבים בין בני זוג מתגרשים?

באופן עקרוני בני זוג נשואים שותפים בכל, מכאן כל זכות או חובה שנצטברו תוך כדי החיים המשותפים ופעמים גם זכויות שהובאו מחוץ לחיי הנישואין (בתנאים מסוימים גם מתנות\נכסים שהושגו לפני החתונה) יתפסו כרכוש משותף לכל דבר ועניין שיש לאזנו.

עם זאת, לכתובה מעמד מבלבל ומיוחד, שכן דעת הדיינים בבית הדין הרבני חלוקה בנדון. יש הגורסים כי ההתחייבות שנקבעה בכתובה עולה מעל איזון המשאבים הרגיל, ויש הטוענים שיש לראות בה מחוץ לאיזון רק במקרים קיצוניים.

בכל מקרה אין ספק כי הכתובה בהחלט עשויה להוות חלק משמעותי ולעיתים קריטי בהליכי גירושין.

התחייבתי במיליון שקלים בכתובה, האם עלי לשלם?

כאמור דעת הדיינים חלוקה בכל הנוגע לשאלת איזון המשאבים והכתובה, עם זאת יש לזכור כי מדובר בסופו של יום במוסד דתי הפועל על פי סט ערכים התואם להלכה והדין היהודיים. במסגרת זו ישנה משמעות להתנהלות והתנהגות הצדדים לצורך הדוגמא: במידה והבעל בגד באשתו או מנע ממנה אילו מזכויותיה הבסיסיות (שאר, כסות ועונה).

במקרים שכאלו יכול בית הדין הרבני להרחיק ולפסוק כנגד הבעל את הכתובה במלואה, גם מקום בו הסכום הכתוב בה גבוה באופן קיצוני.

כתובה לאישה שבגדה בבעלה

מכיוון שמקור הזכות הינה בדין היהודי, שאלת הבגידה בהחלט רלוונטית בכל הנוגע לשאלת זכותה של האישה לקבל את כתובתה. אישה אשר הוכח כי בגדה בבעלה, בוודאות כמעט מוחלטת לא תזכה ליהנות מכתובתה.

כתובה כקלף מיקוח

מכיוון שהכתובה עשויה להכיל זכויות ממוניות משמעותיות, פעמים רבות הכתובה משמשת את הצדדים במסגרת המשא ומתן המתנהל ביניהם, כנקודת איום שנעשה בה שימוש אסטרטגי. חרף העובדה כי פעמים רבות הליכי גירושין מסתיימים בהסכם שבמסגרתו האישה מוותרת על כתובתה באופן זה או אחר, אך אין ספק כי הכתובה מהווה יתרון נדיר לנשים בכל הנוגע להליכי גירושין במדינת ישראל.

האם כדאי להיוועץ בעו”ד בנושא הכתובה?

ככל עניין בעל אופי משפטי כמובן שמומלץ מאוד לפנות לעו”ד בשלב מוקדם ככל שניתן במטרה להכיר את הזכויות שלכן, והאפשרויות העומדות בפניכם. מכיוון שהערך הכלכלי של הכתובה עשוי להיות רב ביחס לרכושם המשותף של הצדדים, פעמים רבות מדובר בנושא קריטי שיש לקחת בחשבון כשאנו מכוננים להליך גירושין.

ראוי לציין כי פעמים רבות כתובה ששוויה רב ו\או נסיבות רלוונטיות עשויים לשנות את ההחלטה האם לפנות לבית המשפט לענייני משפחה או להגיש את תביעת הגירושין במסגרת בית הדין הרבני.

אין תשובה אחת נכונה, וכל מקרה לגופו – אך אין ספק שעניין הכתובה אינו נחלת העבר, ויש להתייחס אליו בכבוד הראוי.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
תביעת כתובה

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על תביעת כתובה
שיתוף המאמר תביעת כתובה בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד