מתגרשים? האם גם לכם מגיעות זכויות שאתם לא יודעים עליהן?

מתגרשים רבים אינם מודעים לזכויותיהם בנכסי נדל”ן, פנסיה, מזונות ועוד. מניסיוננו, אנשים רבים שמגיעים להליך הגירושין ואין בידם הסכם ממון חתום, אינם מכירים את הזכויות שלהם ומניחים שהחוק יוביל אותם לתוצאה צודקת. לא תמיד הדברים עובדים כפי שאתם חושבים. בחרנו היום להציג בפניכם 3 נושאים מרכזיים בהם אולי חשבתם אחרת!

הדירה

רכשתם את הדירה לפני הנישואין או קיבלתם דירה מההורים ואתם בטוחים שהדירה שייכת רק לכם? חיים בדירה יחדיו כבר 20 שנה אבל היא רשומה ושייכת רק לבן הזוג? כדאי מאוד שתחשבו שנית! במקרים רבים בית המשפט יראה בדירה נכס משותף: 50% – 50%.

בפניכם מספר דוגמאות לנתונים שמגדילים את הסיכוי כי דירת המגורים תחשב למשותפת:

  1. משך תקופת המגורים משותפים בנכס.
  2. ביצוע שיפוצים והשקעה בנכס במהלך החיים המשותפים.
  3. השתתפות בתשלומי המשכנתא או תשלומים אחרים.

כמובן שקיימים פרמטרים רבים נוספים ולא נוכל ללמד כאן את התורה כולה, אך במידה ויש לאחד הצדדים בהליך גירושין נכס חשוב מאוד לפנות בהקדם לעו”ד ולבחון האם יש לכם או לבן הזוג האחר טענות שעשויות לזכות אתכם או את בן הזוג האחר בבעלות משותפת בנכס. מדובר בעניין בעל חשיבות כלכלית ראשונה במעלה, ולכן אין ספק שכדאי שתכירו את המצב המשפטי והזכויות שלכם היטב!

מזונות

תשכחו מכל מה ששמעתם מחברים ומשפחה, החוק והפסיקה בעניין מזונות השתנו מאוד בשנים האחרונות והיום, הדברים פשוט נראים אחרת.

אז איך מחשבים מזונות? נתחיל ונאמר שבעוד ובהחלט ניתן לשערך בצורה מקצועית מה הוא גובה המזונות הצפוי, אין לשאלה תשובה חד משמעית. כל שופט או דיין (בבית הדין הרבני) יכול לפרש את המציאות על פי שיקול דעתו ולפסוק בהתאם.

ובכל זאת מה הם הנושאים המרכזיים בקביעת גובה המזונות?

צרכי הילדים: מהי רמת החיים בה הורגלו הילדים המשותפים? גובה המזונות בהתאם.
הפרש (היחס בין) משכורות ההורים: מי שמרוויח יותר, משלם יותר.
זמני שהות: מי שמחזיק בילדים פחות, מוציא על הילדים פחות. על כן, ישלם יותר.
עניינים נוספים: גיל (מתחת לגיל 6), צרכים מיוחדים ו\או מצב רפואי חריג…

גובה המזונות מהווה אחד מהנושאים המשמעותיים ביותר בחיי הצדדים והילדים המשותפים ביום שלאחר הפרידה. המציאות המשפטית השתנתה באופן מהותי בשנים האחרונות, וחשוב מאוד להכיר היטב את הזכויות שלכם ושל הילדים שלכם. אל תסתמכו על דעות של חברים ומשפחה, פנו לאיש מקצוע מנוסה ותקבלו הערכה מקצועית עוד היום!

חסכונות ופנסיה

לא כולם יודעים זאת, אבל בהיעדר הסכם ממון, החוק קובע כי כספים שנצברו בחשבונות הפנסיה במהלך החיים המשותפים, גם הם נחשבים לרכוש משותף. לפעמים מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד ובייחוד כאשר:

  1. בני הזוג חיים יחד שנים רבות.
  2. למי מבני הזוג או לשניהם משכורת בסיס גבוהה במיוחד.

בנוסף, חשוב מאוד לציין כי חסכונות אלו מוחזקים באופן שלא תמיד נכון, חכם או מאפשר לשחרר אותם לצורך חלוקתם במסגרת הליך הגירושין.

כאשר עו”ד מקצועי בוחן מקרה בו מעורבות זכויות פנסיוניות משמעותיות שמיועדות לחלוקה, עליו לחשוב על היבטים רבים לרבות שיקולי מס, נזילות וכדאיות כלכלית לצד שיקולים אחרים. עבודה לא מדויקת עשויה לפגוע בזכויות הפנסיוניות ולהוציא את שני בני הזוג עם עוגה קטנה יותר לחלוקה או במקרים קיצוניים יותר – זקנה פחות טובה.

לכן חשוב מאוד לבחון את הדברים בצורה מקצועית בכדי להגיע לפתרונות הנכונים עבורכם. אולי יהיה נכון לשערך את שווי הזכויות ולאזן את הדברים באמצעות הבעלות בדירת המגורים המשותפת? אולי לצדדים חשבונות אחרים בהם כספים נזילים שיאפשרו את האיזון? במקרים המתאימים אולי הצעד הנכון יהיה לייצר מנגנון תשלומים מתאים, רשימת הפתרונות האפשריים לעולם נמשכת…

עניין החסכונות הפנסיוניים הינו משמעותי כלכלית ומורכב מבחינה פיננסית. חשוב מאוד שתכירו את הזכויות שלכם, וכן את מורכבות העניין. על כל אלו, מומלץ באוד לפנות לאיש מקצוע מתאים שיסייע לכם לצלוח את התהליך בדרך הנכונה ביותר עבורכם.

שאלות ותשובות

במשרד שלנו מאמינים שכל שיחה ראשונית צריכה לספק ללקוח ערך מעשי – ברמת הידע וברמה הרגשית. לכן אצלנו כל השיחות הראשוניות מתבצעות אל מול עו”ד שמבין בדיני משפחה ויידע לספק לכם את המידע הנדרש ולהסביר מה האפשרויות העומדות בפניכם.

שיחת ייעוץ ראשונית עם עו”ד אינה כרוכה בתשלום.

עורך הדין יישאל מספר שאלות ויספק לכם מידע שיעזור לכם להבין פחות או יותר מה האפשרויות העומדות בפניכם וכן יוצגו בפניכם מסלולי פעולה אפשריים לניהול נכון של המצב. יובהר כי השיחה הראשונית אינה מספקת ובשלב הבא, תקבע שיחת ייעוץ בה יבחנו הדברים לעומקם לרבות בחינת מסמכים וראיות מסוגים שונים.

עורך דין טל טאוב

השאירו פרטים לשיחת יעוץ עם עו"ד

ללא התחייבות​

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד