חלוקת מיטלטלין בגירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא חלוקת מיטלטלין בגירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

בעת הליך גירושין בין בני הזוג, לרוב מתחלק הרכוש באופן שווה בין בני הזוג. בעוד שרכוש כספי ניתן לחלק בצורה פשוטה, ישנם חפצים שישנו קושי בחלוקה שלהם בין שני הצדדים.
ישנם נכסים שניתן למכור אותם לצד שלישי ולחלק את הסכום כמו למשל מכונית או דירה.
נשאלת השאלה, מה ניתן לעשות בחפצים פשוטים יותר, כגון רהיטי הבית או מכשירי חשמל?
חפצים אלה נקראים בשפה המקצועית – “נכסי מיטלטלין”.
המשמעות היא שאלה חפצים שניתן להזיז אותם ממקום למקום. החלוקה של החפצים בין בני הזוג היא מסובכת שכן פעמים רבות חפצים אלו
קשורים לבני הזוג בצורה אמוציונלית. בנוסף, ישנו קושי במכירה שלהם שכן נעשה בהם שימוש מסוים. המאמר הבא ידבר על נושא חלוקת נכסי מיטלטלין בין בני זוג בהליך גירושין. בנוסף נפרט על העבודה הצמודה שיש לבצע לצד עורך דין לאורך התהליך.

צעדים שונים המתקיימים בתחום חלוקת מיטלטלין

רשימת הרכוש שתבקשו לחלק

הצעד הראשון לחלוקת נכסי מיטלטלין בין בני הזוג הוא הגשת רשימה המציינת בצורה מפורטת את הרכוש שתרצו לחלק ביניכם. שימו לב, כול מוצר שתבקשו לכלול בהליך הגירושין חייב להיכלל ברשימה שכזאת. יתרה מזאת, יש לשים לב כי הרכוש הנמצא ברשימה אכן זמין לכם.
ישנם מצבים בהם בני הזוג ממהרים למכור רכוש, להעביר אותו לחברים או בני משפחה ואף לנסות להחביא אותו מהצד השני. לבסוף, אנו ממליצים על בדיקת תקינות הציוד לפני שאתם מבקשים להתחלק בו. חשבו על כך, איזה ערך יהיה למכונות חשמל מקולקלות או לרהיטים קרועים.

 

הערכת שווי הרכוש המתחלק בין בני הזוג

בסופו של יום יש להביט על המוצרים השונים ככאלו שהם בעלי ערך כספי מסוים. בתור בני אדם שלא עוסקים בתחום המשפטי בחיי היום יום הרי שתצטרכו עזרה של בעלי מקצוע. האדם הראשון בו תצטרכו להשתמש הוא אדם מתחום הכלכלה או ראיית החשבון. הם אלו המסוגלים להביט על הרכוש, להבין את המצב שלו ולדעת את השווי שלו. יתרה מזאת, איש מקצוע זה יוכל לייעץ לכם על מנת שתוכלו להבין מהו הרכוש שעליו תצטרכו להילחם ומהם המוצרים שאפשר לוותר עליהם.
לפני מפגש עם בעל המקצוע, נסו להבין מהו הצורך שלכם ברהיטים שונים אותם אתם מבקשים לקבל.

 

מכירת הרכוש או הסכמה בין בני הזוג

כעת אנחנו ניגשים לאפשרויות השונות בהן ניתן להשתמש על מנת לחלק את נכסי מיטלטלין בין בני הזוג. האפשרות הראשונה והפשוטה ביותר היא למכור את רוב הרכוש לצד שלישי. כך ישנם מוצרים בעלי שווי כספי גבוה וכאלו שיש להם ביקוש תמידי על ידי אנשים אחרים. קחו בחשבון כי מכירה יכולה לגרום לקבלת שווי כספי נמוך יותר מהסכום בו רכשתם את המוצר. כול סכום כסף שהתקבל , יחולק בין שני הצדדים באופן שווה. האפשרות השנייה היא סיכום בין בני הזוג על חלוקת הרכוש בינם. יש להבין כי בני זוג אשר ימצאו את עצמם לא מסכימים על חלוקה כזאת, עומדים בפני הליך גירושין ארוך ואף לעיתים מייגע. יתרה מזאת, פעמים מסוימות בית המשפט יבקש לעכל מוצרים מסוימים או למכור אותם על ידי כונס נכסים. אפשרות זאת תקרה אם הליך הגירושין “נתקע” בגין דיון מתמשך על חלוקת רכוש.

 

שימוש במסמכים קיימים

זוגות רבים נוטים לכלול סוגים שונים של רכוש מיטלטלין במסמך הסכם ממון. יש להבין כי אפשרות זאת איננה נפוצה שכן מוצרים רבים נרכשים על ידי בני הזוג לאחר תחילת הנישואין ולאורך שנות הקשר. הסכם ממון לרוב מיוצר ונחתם על ידי בני הזוג לפני הנישואין או בשלבים התחלתיים של הקשר. בנוסף, הסכם ממון נעשה בשלב מסוים, יכול להתקיים מצב בו לאחר תקופת זמן מסוימת התחלתם לראות רכוש ספציפי כחשוב לכם. רכוש שאינו קיים בהסכם ממון או כזה שאכן הסכמתם כי יעבור לצד השני בעת גירושין. המקרה של הסכם ממון הוא נוח מאחר שהדבר מקיים חלוקה אוטומטית של רכוש ונכסים בין בני הזוג.


עבודה נכונה לצד עורך דין לענייני גירושין עם ניסיון מוכח בחלוקת רכוש

מכיוון שאנחנו מדברים על נושא שהוא מופשט ועל מוצרים שמחירם יכול להשתנות בין מקרה למקרה, הרי שישנו צורך בעורך דין לענייני גירושין על מנת שהמצב ייפתר באופן אופטימאלי.
מדובר בבעל מקצוע שלמד את התחום לעומקו ומבין את הדקויות המשפטיות המתקיימות להן.
אלו מהם אשר נמצאים שנים רבות במקצוע או שהתנסו במקרים מגוונים, יוכלו למצוא תקדימים הדומים למצב אשר תביאו בפניהם. כך אנחנו ממליצים לכם להגיש בפני עורך הדין,
רשימה מדויקת ומפורטת של הציוד אותו אתם רוצים לקבל. יתרה מזאת, נסו לפעול בהליך הגירושין שלכם באופן חוקי או תקין. כך יש להימנע מהעלמה או החבאה של רכוש מפני הצד השני.

 

סוגי רכוש מיטלטלין שונים

רכוש בעל שווי יוקרתי

סוג הרכוש הראשון עליו נרצה לדבר הוא כזה בעל שווי כספי גבוה. לרוב רכוש זה כולל בתוכו:
תכשיטים, יצירות אמנות, מכשירי חשמל בעל שווי כספי מעל אלף ש”ח, רהיטים ומוצרים אשר השווי הכספי שלהם הוא גבוה. ראשית כול ישנו צורך לקבוע את מחירו את הרכוש בעזרת בעל מקצוע מתחום הכלכלה המסוגל לתת הערכה ראשונית על השווי של המוצרים השונים. לאחר מכן,
עליכם להביא את הרכוש בפני אדם המתמחה בתמחור של המוצר הספציפי.
כך למשל, תכשיטים ניתן להעריך בעזרת בעל מקצוע העוסק במכירתם. רכוש שכזה ניתן למכור לצד שלישי עבור שווי כספי גבוה.

 

רכוש בעל שווי אמוציונלי רגשי

נבקש להשתמש במקרה של תכשיטים גם בסעיף זה. לרוב מוצר זה ניתן כמתנה לאירועים מיוחדים, אך פעמים רבות בשוק החופשי שוויו של נכס זה יהיה נמוך. לכן נשאלת השאלה, כיצד תוכלו למכור ציוד החשוב לכם מבחינה אמוציונלית. לעיתים קרובות, בני הזוג יבקשו לא למכור מוצרים שכאלו ואף לשמור אותם לעצמם. אמנם חוסר יכולת מכירת הרכוש מסוגלת להעיק על דיון חלוקת המוצרים
בין בני הזוג ,אך טוב לדעת כי לרוב רכוש שכזה מחולק בצורה קלה יותר בין השניים. כך תוכלו לראות כי כול אחד מכם בוחר להיות קשור לנכסי מיטלטלין שונים. יתרה מזאת, לרוב תהיו קשורים לרכוש אשר היה שייך לכם או למשפחה שלכם מלכתחילה או כזה שהשתמשתם בו באופן בלעדי לאורך זמן.

 

רכוש בעל שווי כספי נמוך

נשאלת השאלה, מדוע שתרצו להתחלק ברהיטים או מוצרים בעלי שווי כספי נמוך?
למעשה בעת הליך גירושין, לרוב כול אחד מהצדדים מקבל סכומי כסף מסוימים ולפיכך תוכלו להשתמש בהם לרכישת מוצרים חדשים. הרצון להתחלק ברכוש ישן או כזה שהוא בעל שווי כספי נמוך מתקיים לו במספר מקרים. ראשית כל, לאחר הליך הגירושין אחד מבני הזוג או שניהם עוברים לדירה חדשה. בעזרת שימוש ברכוש הקיים ישנה אפשרות להימנע מקנייה נמהרת של מוצרים.
האפשרות השנייה היא הישארות בבית עם רכוש מסוים על מנת להימנע מרכישה של רכוש חדש.
לבסוף, תוכלו להגיע למצב בו פשוט תרגישו כי המשך החזקה של רכוש מסוים היא פשוט נוחה לכם.
הכוונה למצב בו רכוש איננו מקולקל או בעייתי אז מדוע שתרצו להחליף אותו?
גם חלוקה של רכוש זה נעשית לה בצורה פשוטה שכן בני הזוג השונים יגיעו לבסוף למצב בו יבקשו לקנות מוצרים חדשים אם לא חלה הסכמה בין השניים.


עורך הדין כממונה על הגישור בין שני הצדדים

כמו שכבר בטח הספקתם להבין, מקרה של חלוקת נכסי מיטלטלין בין בני הזוג יכול לגרור לחוסר הסכמה רב למדי בין שני הצדדים. כך תוכלו למצוא את עצמכם במצב בו אתם רבים על מוצרים רק למען המצב בו כול אחד מכם יצא “צודק”. יותר מכך, בני הזוג השונים מסוגלים לבקש להעלים רכוש או למכור אותו במהירות. שימוש נכון בעורך דין לענייני גירושין יכול למנוע מצבים בעייתיים בין שני הצדדים. אנו ממליצים לעבוד לצד בעל מקצוע המתמחה באפשרויות של פתירת סכסוכים.
כך הוא יוכל לגרום לכם להגיע למצבים של הסכמה על סוגיות קשות למדי.

 

פעילות של בתי משפט לגבי חלוקת נכסי מיטלטלין

עיקול נכסים לצורך כיסוי חובות

בית המשפט מסוגל לדרוש לעקל נכסים שונים על מנת לכסות חובות הקיימות בין בני הזוג.
בעת הליך גירושין, ישנו צורך להגיע למצב בו החובות נסגרים להם על מנת שהדבר לא יעיק על שני הצדדים העומדים להיכנס למצב כלכלי חדש. כך ישנה אפשרות של עיקול הנכס כך שהחוב נסגר לו.
אפשרות זאת לרוב מתקיימת כאשר לבני הזוג ישנו מחסור בכספים, כך הרכוש מהווה תחליף לאותם סכומים כספיים חסרים. בנוסף, בעת קיומו של חוב מסוים ימנה השופט אקטואר שיבדוק את שווי הרכוש ולאחר מכן תתבצע החלטה לגבי מהו הרכוש שבית המשפט יבקש לעקל.

 

מכירת הרכוש על ידי כונס נכסים

במקרים מסוימים, בית המשפט יבקש למכור את הנכס לצד שלישי. הדבר יכול להיעשות במצב בו לא נוצרת הסכמה על חלוקת הרכוש בין בני הזוג. כך ניתן לראות בדבר כמין צעד עצמאי שהשופט עושה על מנת לפתור מחלוקות מסוימות בין שני הצדדים. גם במקרה שכזה ישנו שימוש באקטואר. בנוסף לכך יבקש בית המשפט למנות כונס נכסים אשר יטפל בהליך המכירה.
כונס הנכסים יכול להיות בעל מקצוע מטעם בית המשפט או שיעשה שימוש בעורכי הדין המייצגים את בני הזוג. אפשרות זאת דווקא מסוגלת להפוך את הליך הגירושין למהיר יותר, שכן סוגיה ששני הצדדים לא הסכימו עליה הופכת למטופלת על ידי בית המשפט.

 

פעילות במקרה של העלמה או העברת רכוש

כנות אל מול בית המשפט, בעלי המקצוע ובן הזוג השני היא דבר שצריך להתקיים בעת הליך הגירושין. למעשה, ניסיון של אחד הצדדים למכור במהירות רכוש מסוים או להעביר אותו לצד שלישי היא דבר שבית המשפט יכול לראות אותו כבעייתי. במקרים מיוחדים יכול שופט להחליט כי הדבר מהווה עבירה על החוק. לאחר מכן מעשה שכזה יכול להביא למצב בו בן הזוג שהעלים את הרכוש, יקבל עונש כספי ואף חמור מכך. למעשה, העלמה של רכוש יכולה לגרום לכם להישאר ללא המוצר אשר רציתם לעצמכם. תוכלו גם להפסיד מוצרים נוספים אשר נמצאים בבעלות שלכם בצורה חוקית. המלצה המובנת מאליו היא להימנע ממעשה של העלמת נכסי מיטלטלין בעת הליך גירושין.

 

כיצד תקבלו את הרכוש?

אפשרויות משפטיות אלו לרוב אינן ידועות לכם מכיוון שאין אתם מתעסקים בתחום המשפט באופן יומיומי. עורך דין לענייני גירושין הוא האדם שלצדו תצטרכו לעבוד על מנת שתוכלו לקבל סוגי רכוש כאלו ואחרים. זהו האדם המבקש להביט על המקרה שלכם ולהאיר את תשומת לבכם לגבי פעילויות משפטיות שתוכלו לבצע. בעזרת עשייה שכזאת תוכלו לעיתים לקבל רכוש באופן פשוט יותר ממה שחשבתם. יותר מכך, תוכלו להתייעץ מולו לפני שתבצעו צעדים מסוימים היכולים להיראות כבעיתיים בעיני בית המשפט. בכל מקרה, עבודה צמודה לצד עורך דין היא כזאת המסוגלת להוביל אתכם להגשמת הציפיות שלכם לגבי קבלת נכסי מיטלטלין.

 

סיכום המאמר ופרטים נוספים

למה כדאי לשים לב בעת חלוקת הרכוש

בעת חלוקת נכסי מיטלטלין בין בני הזוג, ישנו צורך להשתמש במסמכים שונים על מנת להכניס תוקף חוקי לחלוקה אשר נקבעה לה. הצד השני יכול לדרוש רכוש אשר לא רשום לו בהסכם כזה או אחר.
יתרה מזאת, הדבר יכול לגרור חוסר הסכמה ארוך בין שני הצדדים ולכן הצורך הוא להביט על הרכוש הקיים ברשותכם, להחליט על החלוקה שלו ולתעד את הדבר. בנוסף ישנו צורך בעורך דין שמסוגל לנסח מסמכים בעלי תוקף חוקי.

 

תשומת לב לפעולות של בן הזוג

ישנה אפשרות בה בן הזוג יבקש להעלים רכוש, למכור אותו או להעביר לצד שלישי. פעמים רבות הדבר נעשה בסודיות או בצורה נמהרת מבלי שתדעו על כך. ההמלצה שלנו היא לפקוח את העיניים ולשים לב למוצרים השונים שתרצו לקבל בעת הליך הגירושין. מצד שני, כמו שהסברנו לאורך סעיפים שונים במאמר זה הרי שפעולות שכאלו יכולות להימצא כבעיתיות על ידי בית המשפט.

 

התהליך הנכון למציאת עורך דין לחלוקת רכוש בגירושין

כעת נבקש להסביר על הליך מסוים אותו תצטרכו לעבור על מנת שתוכלו למצוא עורך דין איכותי לענייני גירושין. ראשית כול, יש לבדוק את המוניטין של בעל מקצוע שכזה. בקשו לדעת כמה שנים הוא עוסק במקצוע, אחוז המקרים בהם ניצח. בנוסף, יש לבקש המלצות מהסביבה הקרובה, תוכלו גם להתייעץ בפורומים השונים הקיימים באתרי האינטרנט. לבסוף, תוכלו לקבוע פגישת היכרות ביניכם. כך תצטרכו לספר לעורך הדין את הפרטים המלאים של המקרה שלכם. נסו להבין מהן הציפיות שלכם. בעזרת דבר זה תוכלו למצוא את האדם המתאים לכם ביותר.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על חלוקת מיטלטלין בגירושין
שיתוף המאמר חלוקת מיטלטלין בגירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד