העברת זכויות בדירה אגב גירושין

עורך דין טל טאוב

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות מעורך דין טל טאוב בנושא העברת זכויות בדירה אגב גירושין

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם

הליכי גירושין יכולים להיות מאתגרים מבחינה רגשית, והיבט אחד שדורש לא פעם שיקול דעת מדוקדק הוא חלוקת הנכסים והרכוש. בפרט, העברת זכויות בדירה אגב גירושין מחייבת הבנה מעמיקה של תהליכים והשלכות משפטיות. מאמר זה נועד לספק מדריך מקיף, לחקור את נבכי העברת הזכויות בדירה במהלך גירושין ולשפוך אור על השיקולים המרכזיים הכרוכים בכך.

תוך התייחסות למגוון היבטים חשובים, נעמיק בתהליך השלב אחר שלב של העברה זו, בתיעוד הדרוש ובגורמים המשפיעים על חלוקת הזכויות. בנוסף, נבחן את ההשלכות המשפטיות ואת האתגרים הפוטנציאליים שעלולים להתעורר במהלך התהליך, על מנת להבטיח שלקוראים תהיה הבנה מעמיקה של המורכבות הכרוכה בכך.

באמצעות שורה של שאלות מפורטות נתייחס להיבטים השונים של העברת זכויות בדירה במהלך גירושין. מהבנת תפקידו של בית המשפט בקביעת חלוקה הוגנת ועד לבחינת השלכות המס והפוטנציאל למחלוקות, מדריך זה נועד לצייד אנשים בידע הדרוש כדי לנווט בהיבט משמעותי זה של הליכי הגירושין שלהם.

על ידי מתן תובנות לגבי הדרישות המשפטיות, ההגבלות והשיקולים הכרוכים בכך, אנו שואפים להעצים אנשים לקבל החלטות מושכלות בכל הנוגע להעברת זכויות בדירה במהלך גירושין. יתר על כן, נבחן את היתרונות הפוטנציאליים של פנייה לסיוע משפטי מקצועי וגישור כדי להבטיח העברה חלקה והוגנת של זכויות.

בין אם אתם נמצאים כעת בגירושין ובין אם אתם פשוט מבקשים להרחיב את הבנתכם בתהליך המורכב הזה, מאמר זה ישמש משאב רב ערך, שיציע הכוונה ובהירות לגבי העברת זכויות בדירה במהלך גירושין.

האפשרות לבצע חלוקה נכונה של רכוש בין בני זוג, בהחלט עוברת לה דרך דיון על בעלות הדירה המשותפת. זהו מקום בו התגוררתם יחדיו לאורך פרק זמן מסוים וכך בסיום הקשר, טבעי יהיה אם תבינו שכל אחד מכם זכאי לחלק מדירה זאת. לבטח אתם כבר נמצאים בנקודה בה אתם מבינים כי עניינים של גירושין מערבים בתוכם עובדות הקשורות לחוק. כך ישנם גם סעיפים הקיימים כיום שיכולים בהחלט לעזור בקביעת הדין לגבי עניין זכויות בעלות על הדירה. במקרה זה, מומלץ להתייעץ ולהיעזר עורך דין לענייני גירושין. זהו מומחה בעל ידע  בנושא, כאשר במידת הצורך הוא ידע לתת עצות שיוכלו לעזור בפתרון מהיר למקרים מורכבים.

 

משרד עורכי דין טאוב ושות’ – מומחים בדיני משפחה וסיוע משפטי למתגרשים בהעברת זכויות בדירה אגב גירושין

במשרד עורכי דין טאוב ושות’ אנו מבינים את המורכבויות והמורכבות המתעוררות בכל הנוגע להעברת זכויות בדירה בעת גירושין. כמומחים בדיני משפחה, אנו מתמחים במתן סיוע משפטי מקיף למתגרשים, תוך הקפדה על הגנה על זכויותיהם ואינטרסים שלהם לאורך כל התהליך.

בכל הנוגע להעברת זכויות בדירה, צוות עורכי הדין המנוסה שלנו בקיא היטב בדרישות החוק וההגבלות שיש לתת עליהן את הדעת. אנו יכולים להדריך אותך בתהליך שלב אחר שלב, להבטיח שכל התיעוד הדרוש תקין ושהזכויות שלך מועברות כהלכה בהתאם לחוק.

משרדנו מכיר בכך שכל מקרה גירושין הוא ייחודי, ואנו מקדישים את הזמן כדי להבין את הנסיבות והמטרות הספציפיות שלך. אנו עובדים בשיתוף פעולה הדוק איתך על מנת לטפל בכל אתגרים או סיבוכים פוטנציאליים שעלולים להתעורר במהלך העברת הזכויות בדירה, תוך מתן פתרונות משפטיים יזומים המותאמים למצבך.

כנציגך המשפטי, אנו מכירים גם בחשיבות של חלוקה הוגנת של נכסים במהלך גירושין. אנו נפעל למען זכויותיך תוך התחשבות בגורמים כגון תרומות כספיות, הסדרי משמורת ושיקולים רלוונטיים נוספים העשויים להשפיע על חלוקת הזכויות בדירה.

לאורך כל התהליך, הצוות שלנו בטאוב ושות’ מוקדש לספק לך הכוונה ותמיכה אישית. נסביר את ההשלכות המשפטיות הכרוכות בהעברת זכויות בדירה אגב גירושין, על מנת להבטיח הבנה ברורה של זכויותיך וחובותיך.

בנוסף למומחיות שלנו בדיני משפחה, אנו גם מדגישים את החשיבות של שיטות חלופיות ליישוב סכסוכים כגון גישור. על ידי בחינת החלטות ידידותיות, אנו שואפים להשיג העברה חלקה והוגנת של זכויות בדירתך, חוסכת לך זמן, מתח והוצאות משפטיות מיותרות.

אם אתם עומדים בפני העברת זכויות בדירה במהלך גירושין, משרד עורכי דין טאוב ושות’ כאן כדי לסייע לכם. צור איתנו קשר עוד היום כדי לקבוע פגישת ייעוץ ולתת לצוות המנוסה שלנו להדריך אותך בתהליך המאתגר הזה, להגן על זכויותיך ולהבטיח תוצאה חיובית.

 

למה מתייחס המונח “העברת גירושין” ומה כרוך בהליך העברת הזכויות בדירה?

המונח “העברת גירושין” מתייחס להעברת זכויות בדירה מבן זוג לשני במסגרת הסכם גירושין או פרידה שקיבל תוקף בפסק דין. במדינת ישראל, הליך זה מאפשר חלוקה שוויונית של הרכוש במהלך הליכי גירושין. חשוב לציין כי העברה במהלך גירושין אינה נחשבת כאירוע מס. המשמעות היא שלא משולם מס רכישה או מס שבח בעת ההעברה. במקום מסים אלו נדחים עד שבן הזוג שקיבל את הזכויות יחליט למכור את הדירה בעתיד. ההליך כרוך בתשלום אגרה, שיוסבר עוד בסעיף הבא.

 

האם העברה במהלך גירושין נחשבת כאירוע מס, ואם לא, אילו מיסים פטורים? מהן השלכות המס אם בן הזוג שקיבל את הזכויות ימכור את הדירה בעתיד?

העברת זכויות בדירה במהלך גירושין בישראל אינה מסווגת כאירוע מס. כתוצאה מכך לא נגבה מס רכישה או מס שבח בעת ההעברה. עם זאת, חשוב לציין שעדיין עשויה לחול ארנונה (המכונה גם ארנונה). חיוני לדווח ולהסדיר כל חובות ארנונה מול העירייה הרלוונטית. חשוב להבין כי בעתיד עלולות להיווצר השלכות מס אם בן הזוג שקיבל את הזכויות יחליט למכור את הדירה. בשלב זה, הם יידרשו לשלם את המסים החלים, אשר עשויים לכלול מס רכישה ומס שבח בהתבסס על תקנות המס הנוכחיות בתוקף.

 

מהי העמלה הכרוכה בתהליך ההעברה, וכיצד היא מחושבת ומשלמת?

תהליך ההעברה במהלך גירושין כרוך בתשלום אגרה. גובה האגרה המדויק עשוי להשתנות, לכן מומלץ לוודא את מבנה האגרה העדכני בלשכת רישום המקרקעין הרלוונטית. את האגרה ניתן לשלם בדרכים שונות. אפשרות אחת היא לשלם את העמלה באינטרנט באמצעות שירות התשלומים הממשלתי. לחילופין, ניתן לשלם בעמדות התשלום בלשכות. אם מעדיפים, ניתן לשלם את האגרה גם בדואר באמצעות שובר תשלום המתקבל מהלשכות. חיוני להקפיד על תשלום האגרה בהתאם להנחיות המפורטות ובמסגרת הזמן המיועדת כדי למנוע עיכובים או סיבוכים בתהליך ההעברה.

 

היכן אנשים יכולים למצוא מידע מפורט על שירותים ומשאבים ממשלתיים הקשורים להעברות גירושין?

מידע מפורט על שירותים ממשלתיים ומשאבים הקשורים להעברות גירושין ניתן למצוא באתר השירותים והמידע הממשלתי הרשמי. אתר זה משמש מקור מידע מקיף, המספק לפרטיים הדרכה והנחיות לגבי העברת זכויות בדירה בעת גירושין. הוא מציע גישה לטפסים, הנחיות ונהלים רלוונטיים שיש לפעול לפיהם. מומלץ לבקר באתר ולחקור את המדור הספציפי המוקדש להעברות גירושין כדי לקבל מידע מדויק ועדכני לגבי התהליך.

 

אילו מסמכים ספציפיים נדרשים לתחילת העברה במהלך גירושין, ומהם הקריטריונים הספציפיים לכל מסמך?

כדי ליזום העברה במהלך גירושין, נדרשים מספר מסמכים ספציפיים. מסמכים אלה כוללים:

– בקשה כללית להעברה עקב גירושין, אשר צריכה לכלול את פרטי המבקש ופרטי התקשרות.
– הסכם גירושין שקיבל תוקף של פסק דין בבית משפט לענייני משפחה, בית דין רבני או בית דין דתי אחר. ההסכם יכול להיות עותק מקורי או עותק מאושר על ידי בית המשפט/בית המשפט.
– לזוגות נשואים שסיימו את הליך הגירושין יש לצרף תעודת גירושין מקורית או צילום חתום על ידי “הנאמן למקור”.
– אישור עירייה המופנה לרשם המקרקעין המאשרת היעדר חובות הקשורים לדירה. אישור זה ניתן לקבל מהעירייה הרלוונטית, ולרוב את הטפסים הדרושים באתר העירייה המקומית.
– חמישה עותקים של שטרי מכר חתומים על ידי הצדדים המעורבים בהעברה ומאומתים כדין על ידי עורך דין.
– במידה וקיימת משכנתא על הנכס יש להמציא אישור מהבנק המשכן להעברת הזכויות.
– אישור על היעדר חוב ארנונה במידה ולא היו עסקאות קודמות בדירה לפני 31.12.99. ניתן להתייעץ באתר רשות המיסים לבדיקת חוב ארנונה.

 

מי זכאי להשתתף בהעברה בעת גירושין, ומהם התנאים המוקדמים או התנאים שעליהם לעמוד?

בני זוג אשר הסכימו על העברת הזכויות בדירה במסגרת הסכם גירושין או פרידה זכאים להשתתף בהעברה במהלך גירושין. עם זאת, יש לעמוד בתנאים מוקדמים או תנאים מסוימים. אלו כוללים:

– ההסכם בין בני הזוג חייב לקבל תוקף בפסק דין בבית משפט מוסמך.
– יש לרשום את הדירה בטאבו הרלוונטי (טאבו).
– גם ידועים בציבור ובני זוג בני אותו מין זכאים להעברה, כל עוד יש להם הסכם פרידה או גירושין שקיבל תוקף בפסק דין.
חשוב לוודא שכל הדרישות והתנאים החוקיים הדרושים מתקיימים לפני שתמשיך בתהליך ההעברה. מומלץ להתייעץ עם עורך דין מוסמך המתמחה בגירושין וזכויות קניין בישראל על מנת להבטיח עמידה בכל התקנות הרלוונטיות.

 

מהי השיטה המומלצת והגורמים הרלוונטיים להגשת בקשת ההעברה בעת גירושין? האם יש דרישות ספציפיות נוספות אם הדירה רשומה בחברה משכנת או במינהל מקרקעי ישראל?

השיטה המומלצת להגשת הבקשה להעברה בעת גירושין היא פנייה ללשכת רישום המקרקעין הרלוונטית בה רשומים המקרקעין. על המבקש להגיש את המסמכים הנדרשים, המכונים גם מסמכי “תיק טאבו”, כדי להתחיל את התהליך. מסמכים אלו כוללים בקשה כללית להעברה, הסכם הגירושין המאושר, אישורי עירייה, שטרי מכר וכל מסמך נוסף ספציפי למקרה, כגון אישור מהבנק המשכן.

אם הדירה רשומה בחברה משכנת או במינהל מקרקעי ישראל, חיוני לפנות לחברה המשכנת או למנהלת בהתאמה לקביעת המסמכים או הדרישות הנוספות שיש להם. זה מבטיח שכל התיעוד הדרוש מסופק כדי להשלים את תהליך ההעברה בצורה חלקה.

 

כיצד מתפתח תהליך הטיפול בבקשה לאחר קבלתה בלשכת רישום המקרקעין הרלוונטית? כיצד מועברים עדכונים למבקש?

עם קבלת הבקשה בלשכת רישום המקרקעין הרלוונטית, ייפתח תיק פעולה לטיפול בהעברה. לאורך שלב הטיפול יישלחו לפונה עדכונים לגבי התקדמות התיק. עדכונים אלה מועברים בדרך כלל באמצעות הודעות טקסט או דואר אלקטרוני לפרטי יצירת הקשר המופיעים באפליקציה. זה חיוני עבור המבקש לספק פרטי קשר מדויקים ועדכניים כדי להבטיח תקשורת יעילה ולהישאר מעודכן לגבי מצב תהליך ההעברה.

 

מהן התוצאות האפשריות של בדיקת המסמכים שהוגשו ומה קורה אם מתגלים ליקויים?

המסמכים שהוגשו יעברו בדיקה של הגורמים הרלוונטיים בלשכת רישום המקרקעין. במידה והבקשה והמסמכים הנלווים יימצאו תקפים ועומדים בכל הדרישות הנדרשות, תירשם ההעברה. במקרים כאלה, מכתב המאשר את השלמת תהליך ההעברה יישלח למבקש באמצעות כתובת המייל המצוינת בבקשה.

עם זאת, אם יתגלו ליקויים במסמכים שהוגשו, התיק עשוי להידחות. במקרים כאלה, יישלח מכתב דחייה לכתובת הדואר האלקטרוני של המבקש, המפרט את הסיבות לדחייה. חשוב לתקן כל ליקוי ולספק את המסמכים הנדרשים על מנת להבטיח העברה מוצלחת במהלך הליך הגירושין.

 

כמה זמן יישמר התיק בטאבו, ומה קורה אם הוא לא נאסף בפרק הזמן הנקוב?

התיק יישמר במשרד הרישום לתקופה מוגדרת של 7 ימים. במהלך תקופה זו יכול הפונה להגיע ללשכת הרישום ולאסוף את התיק. עם זאת, במידה והתיק לא נאסף תוך 7 ימים אלו, הוא יישלח בדואר לכתובת שמסר הפונה בבקשה. חיוני לאסוף את הקובץ בתוך פרק הזמן המיועד כדי למנוע עיכובים או סיבוכים בתהליך ההעברה.

 

איזה מידע חשוב צריך לדעת על השלכות המס של העברה במהלך גירושין, ומדוע מומלץ להתייעץ עם עורך דין גירושין המתמחה בחלוקת רכוש בגירושין בטרם פונים לאופציה זו?

חשוב שאנשים יהיו מודעים לכך שהעברה במהלך גירושין אינה נחשבת כאירוע מס, כלומר לא משולם מס רכישה או מס שבח בעת ההעברה. עם זאת, חשוב לציין כי בעתיד עלולות להיווצר השלכות מס אם בן הזוג שקיבל את הזכויות יחליט למכור את הדירה. בשלב זה, הם יידרשו לשלם את המסים החלים, שעשויים לכלול מס רכישה ומס שבח בהתבסס על תקנות המס הרווחות.

לאור השלכות המס האפשריות והמורכבות הכרוכה בכך, מומלץ מאוד להתייעץ עם עורך דין גירושין המתמחה בחלוקת רכוש במהלך גירושין. מומחה כזה יכול לספק הדרכה וייעוץ יקרי ערך המותאמים לנסיבות הספציפיות של המקרה. התייעצות עם איש מקצוע מסייעת להבטיח הבנה מעמיקה של השלכות המס ומסייעת בקבלת החלטות מושכלות בנוגע להעברה במהלך הליך גירושין.

המקרה הייחודי של זכויות בעלות על דירה

הסבר על המושג- העברת אגב גירושין

המושג, העברת אגב בגירושין, מתייחס באופן ייחודי להעברת הדירה הנמצאת בבעלות בני הזוג לאחד מהצדדים. לרוב אפשרות שכזאת נוצרת במקרה בו ישנם ילדים משותפים והם נשארים במשמרת חד צדדית, תחת הבן הזוג אשר מקבל לידיו את הדירה. הדבר מתקיים על מנת שהילדים יקבלו אפשרות לסביבת חיים יציבה, שתעזור להם לעבור בצורה נעימה את הליך הגירושין. יש לדעת כי העברה שכזאת, איננה מקיימת בתוכה תשלום מס על שבח ועל רכישה מהצד המקבל את הדירה. אכן ישנו צורך בשימוש במסמכים שונים על מנת לאשר את הפעולה.

הפירוש החוקי של פעולת העברת הדירה

לצורך העניין, העברת הדירה לאחד מבני הזוג היא דבר שיכול להתקיים מבלי יצירת הליך משפטי רחב סביב הדבר. זהו מקרה בו אחד מהצדדים מקבל את האפשרות לגור בדירה, מבלי שיצטרך לרכוש אחת חדשה. כך הוא אינו חייב לדווח על קבלת הדירה במשרד רישום המקרקעין. כאמור, הצד המקבל אינו צריך לשלם מס השבחה או רכישה אך במקרים מסוימים יצטרך לשלם מס רכוש. ההעברה יכולה להתקיים גם במקרים של פרידה אשר נעשית בין בני זוג שאינם נושאים באופן רשמי, כגון ידועים לציבור או בני זוג מאותו המין.

הצורך במסמכים תקינים

האפשרות לבצע את העברת הדירה יכולה להתקיים בעזרת מסמכים רשמיים שהם מאושרים על ידי הרשויות השונות. דבר זה אומר כי ישנו צורך כי הגירושין או הפרידה בין בני הזוג תיכנס לתוקף מסוים. בנוסף לכך, ההעברה תתקיים בהתאם לכך שלשכת הרישום הרלוונטית תקבל רשימה של מסמכים שונים- בקשה לקיום פעולת העברת הבעלות, הסכם גירושין, שטרי מכר, אישור תשלום אגרה ואישור העדר חוב מס רכוש. על כול פנים, ההמלצה היא לבדוק את רשימת המסמכים המדויקת באתרים הרשמיים השונים שכן היא מתעדכנת מדי כמה זמן.

תפקיד עורך הדין לענייני גירושין

מומחה בעל ידע בתחום על העברת הדירה בין בני הזוג, יכול בהחלט להוות גורם מכריע באפשרות של ביצוע העברה בצורה חוקית ומדויקת. יתרה מזאת, עורך הדין הוא אדם המסוגל לראות את המקרה דרך נקודת מבט משפטית ולתת ייעוץ שהתגלה כשימושי ביותר בהמשך הדרך. בסופו של יום, אנחנו מדברים על מצב בו אחד מהצדדים נשאר עם רכוש יוקרתי למדי. על מנת שהדבר יכנס לתוקף באופן תקין, ההמלצה היא לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני גירושין.

מעמד דירת מגורים בענייני גירושין

מידע כללי על המקרה של חלוקת הדירה

על מנת שנוכל להבין באופן מעמיק יותר את המקרה של העברת זכויות בעלות על דירה בהליך גירושין, נבקש להתייחס למעמד עצמו של דירת מגורים בעת הליך שכזה. כך נוצר לו מצב בו רכוש פיזי הנקרא גם רכוש מקרקעין, צריך להיות מחולק בין הצדדים או לעבור בשלמותו לאחד מהם. מעמד הדירה לרוב נקבע על פי המסמכים החוקים המתייחסים לנושא שכזה. כך למשל, ישנה חשיבות לשמות עליהם רשומה הדירה. ישנם זוגות המתגוררים בדירה שניתנה במתנה על ידי קרובי המשפחה של אחד מהצדדים. לבסוף, הדירה היא גם נכס כלכלי שניתן למכור אותו. בהתאם לכך בני הזוג יוכלו להתחלק בסכום שהרוויחו כתוצאה מפעילות שכזאת.

מכירת הדירה לצד ג’

אחת מהאפשרויות הקלאסיות אשר נעשה בה שימוש בעת הליך הגירושין, היא מכירת הדירה לצד ג’. כך ישנה מהימנעות על אי הסכמה להחזקה על בעלות דירה קיימת. בנוסף, נהוג לחלק את הסכום שהתקבל כתוצאה ממכירה באופן שווה בין שני הצדדים. מכירה שכזאת יכולה לעיתים להתקיים לאורך מספר שנים, לכן ישנו צורך בהסכם הקובע פרק זמן שבתוכו תתבצע מכירת הדירה. אם בכל זאת המועד הגיע אך המכירה לא צלחה לה, כונס נכסים יהפוך לחלק מההליך ויעזור בקביעה סופית של המקרה.

האדם שעל שמו רשומה בעלות הדירה

אפשרות נוספת המתקיימת לה בעת העברת בעלות הדירה כחלק מהליך הגירושין, היא העברה אל האדם שעל שמו רשומה הדירה. לעיתים נוצר מצב בו שני הצדדים התגוררו להם בדירה שהייתה רשומה על שמו של רק אחד מהם. כך פעמים רבות , החוק נוטה לקבוע כי זהו האדם שהנכס נשאר ברשותו. על מנת שבן הזוג השני יוכל גם הוא לקבל בעלות על הדירה או חלק מסוים ממכירה עתידית שלה, עליו להוכיח כוונת שיתוף לגבי הדירה.

כניסת בעלי מקצוע להליך העברת הבעלות

כבר בתחילת הליך הגירושין, נהוג לעבוד עם עורך דין בעל ידע בתחום. אדם שכזה עומל באופן רציף על ניסוח מסמכים חוקיים על מנת שהחלוקה תיכנס לתוקף. אם המקרה שלכם הוא כזה המערב בתוכו מחלוקת על עניין העברת בעלות על הדירה, ישנו צורך בשימוש באדם המתמחה בנושא שכזה. בירור מעמיק והליך רחב למציאת מומחה המתאים למקרה הייחודי שלכם, הוא דבר שנהוג ואף רצוי לעשות. דעו לכם, כי כל חוסר הסכמה בין בני הזוג אכן גורר כניסה של בעל מקצוע מסוים שיכול לבצע קביעה בנושא. לעיתים מדובר באדם המגיע מתוקף חוק כגון כונס הנכסים הממונה על ידי שופט.

אפשרויות שונות להעברת הדירה בין בני הזוג

הצורך בהסכם גירושין חתום

כאשר החלטתם כי במסגרת הליך הגירושין בינכם כי הדירה עוברת לאחד הצדדים, התהליך עובר דרך כמה שלבים הכתובים בחוק. הצעד הראשון המסוגל לגרום לכך שלבן הזוג תהיה אפשרות לקבל את הדירה, היא יצירת מסמך גירושין חתום בין שני הצדדים. מסמך שכזה צריך לכלול בתוכו סעיפים שמדברים על הסכמה שהדירה נשארת אצל אחד מבני הזוג. כך ניתן להבין עד כמה חשוב להגיע להסכמה שתגרום לכם להיות מרוצים מהמצב אליו הגעתם. זכרו כי ללא הסכם זה, הליך העברת הדירה לא יכול לקבל תוקף על ידי בית המשפט.

העברת משכנתא בין בני הזוג

פעמים רבות, אזרחים במדינת ישראל אכן מחזיקים דירה בבעלותם אך למען האמת, הדירה שייכת למסגרת אחרת שנתנה לאזרח כספי משכנתא. כך למשך שנים רבות מוצאים את עצמם האזרחים משלמים על דירה שרשומה על בעלותם. נשאלת השאלה, מה ניתן לעשות במקרה בו בן הזוג השני מקבל לידיו את הדירה? כאן מגיע הצורך במסמך אישור מאת הבנק כך שהוא מסכים על קיום העברת הבעלות. הסכם זה ניתן בהתאם ליכולות הכלכליות של הצד המקבל את הדירה. המצב הכספי יכול להיות מוטיב עיקרי בשאלה, האם בן הזוג יכול להישאר בדירה אותה הוא מקבל.

קניית דירה בין בני הזוג

ישנה אפשרות לכך שאחד מהצדדים משלם לבן הזוג השני על מנת לרכוש את הדירה. כך הוא יכול לקנות את חלקו בכנס. יש לדעת כי כאשר בני הזוג מחליטים למכור את הדירה, ניתן לשמור זכות ראשונים לאפשרות בה אחד מהצדדים יקנה את הדירה בעצמו. דעו לכם כי אפשרות זאת יכולה להימשך לה עד 30 יום ממועד החלטה זאת. לאחר חלוף תקופה זאת, בן זוג שבבעלותו דירה רשאי למכור את הדירה לצד ג’ תוך 6 חודשים. קחו בחשבון את זמנים אלו בעת שאתם שוקלים את הצעדים שלכם.

המשך תשלום מס והיטלים

כאמור, עסקת העברת בעלות על הדירה בין הזוג במסגרת הליך הגירושין, יכולה להיעשות ללא תשלום מס רכישה והיטל השבחה. אך יש להבין כי אפשרות זאת לא מתקיימת לה בכל מקרה ומקרה. מדוע מתקיימת לה אפשרות שכזאת? ראשית כל, בסעיפים הקודמים הזכרנו מקרים בהם בני הזוג משלמים אחד לשני אודות הדירה, דבר שהופך את העברת הבעלות לעסקה כספית. כך ישנם מיסים החלים על עסקה שכזאת. למעשה יש להבין כי במקרה שכזה, ישנן אפשרויות רבות היכולות להביא אתכם למצב שתשלמו פחות מיסים על העסקה. על מנת להבין מהו הסכום המדויק שתצטרכו לשלם, אנו ממליצים להתייעץ עם עורך דין לענייני גירושין בעל מומחיות בתחום.

עורך דין גירושין בשביל המקרה הייחודי שלכם

כעת נבקש לחדד את הצורך בבעל מקצוע מהתחום המשפטי- כלכלי שילווה אתכם הליך הגירושין בכלל ולאורך תהליך העברת בעלות על הדירה. אדם שכזה מסוגל להיות מודע לסעיפים הקטנים הקיימים בחוק ולהודיע לכם על ההשלכות של כל צעד וצעד. יש להבין כי פעולה שאינה נעשית לפי ההוראות הקיימות, יכולה לגרום לעסקה להפוך לחסרת תוקף. יתרה מזאת, תוכלו להגיע למצב בו ביצעתם עסקה בסכום אחד ולאחר כמה שנים תצטרכו לשלם כספים נוספים מבלי שציפיתם לכך.

מקרים מיוחדים להעברת בעלות על דירה

דירה שהתקבלה כירושה

לפי החוק היבש, דירה השייכת לאחד מבני הזוג אודות לירושה שקיבל נשארת עם אותו האדם לאחר הליך הגירושין. אך ישנם מקרים בהם תוצאה זאת משתנה לה. למה הכוונה? ישנם אזרחים המבקשים להשתמש בדירה ככזאת שניתן להשכיר או למכור לצד ג’ על מנת שתתקיים הכנסה נוספת. ישנן פעמים בהן הזוג נכנס לחיות בדירה שהתקבלה לה בירושה. כך לאחר גירושין דירה זאת יכולה להפוך לנכס משותף לבני הזוג. כך בעת יצירת הסכם הגירושין, הצדדים צריכים להוכיח את זכות השיתוף שלהם על הדירה. במקרה בו שני הצדדים השקיעו בדירה כספים ואף משק הבית בינם היה משותף מבחינה כספית, לשני בני הזוג יהיה מרחב גדול יותר לתביעת בעלות על הנכס.

העברת הדירה לילדים

גירושין בין בני זוג יכולים להתרחש בשלבים שונים לאורך שנות החיים שלהם. כך לעיתים מתקיים מצב כי הצדדים נפרדים כאשר יש להם ילדים בוגרים החיים בצורה נפרדת. כך טובת הילדים עומדת ממול והרצון הוא להעביר את הדירה לילדים על מנת שיוכלו לחיות בצורה נוחה יותר. האם העברה שכזאת יכולה להיעשות גם כן מבלי תשלומי מס והיטלים נוספים? גם כאן ישנה אפשרות לקבל פטור מתשלום מס רכישה ומס שבח. עליכם לבדוק לעומק את הסעיפים השונים הקיימים סביב אפשרות העברת הדירה אל הילדים שלכם.

מכירת דירה באמצעות כונס נכסים

בית המשפט ממנה בעל תפקיד שהוא כונס נכסים על מנת להיות אחראי על מכירת דירה של בני הזוג לצד ג’. בעל מקצוע זה מקבל שכר טרחה ואחוזים ממכירת הנכס בסופו של התהליך. מצב זה מתקיים לו כאשר לא נוצרת הסכמה בין בני הזוג על נושא העברת בעלות על הדירה. לעיתים אפשרות זאת יכולה להיראות כשלילית שכן נכנס לו גורם משפטי אל המקרה. אך דווקא פעילות של אדם זה יכולה להתברר מהירה והחלטית. לכן יש לשקול בחיוב את השימוש בכונס נכסים על מנת שתהליך העברת בעלות על הדירה, התבצע בצורה פשוטה.

העברת זכויות בדירה בגירושין כיצד עושים נכון

הדברים שיש לשים לב אליהם

מאמר זה נכתב על מנת שתוכלו לקבל כמה שיותר מידע על האפשרויות הכלולות בנושא- העברת בעלות על הדירה בהליך גירושין. לאחר קריאת המסמך לבטח הבנתם כי כיום קיימות להן אפשרויות רבות. כל אחת מהן היא עולם ומלואו ועל מנת שתוכלו לדעת מהי האחת שמתאימה לכם, עליכם להכיר את האפשרויות לעומק. כך יש לדעת, מהם סכומי המיסים וההיטלים שתצטרכו לשלם בעת ביצוע עסקאות קשורות לדירה. מתי תוכלו להעביר את הדירה ביניכם או לצד נוסף מבלי תשלום של מיסים. מהם המסמכים שיש צורך למלא אותם על מנת שהעסקה תיכנס לתוקף. לבסוף, תצטרכו להיעזר בבעל מקצוע איכותי, עורך דין לענייני גירושין שיוכל להיות אחראי על כניסת העברת הבעלות לתוקף חוקי.

השיקולים שיש לקחת בחשבון לפני החלטה

כעת ההחלטה נמצא בידיים שלכם, בתור זוג הנמצא בהליך גירושין עליכם לחשוב כיצד לסיים את הדבר בצורה מהירה ונוחה לשני הצדדים. אם יש לכם ילדים, יש לזכור כי הסכם גירושין הוא בעל השלכות על החיים שלהם. כך גם ההחלטה על העברת בעלות על הדירה. המצב הכספי אליו כל אחד מהצדדים יכנס לאחר הליך הגירושין, יכול להיות גורם עיקרי בתשובה לשאלה- מי יקבל את הדירה?. על כל פנים, זוהי החלטה בעלת משקל לא קטן ולכן אנחנו מציעים לכם לשבת עם העורך דין ולעלות מולו את כלל השיקולים הנוגעים למקרה שלכם.

הסבר מפי עורך דין טל טאוב לגבי פירוק שיתוף במקרקעין

זכות בעלות בדירת מגורים

נכסי מקרקעין וגירושין, כשאנחנו רוצים באופן כללי להתעסק בעולם המקרקעין, נכנס ככה מהצד עולם המס, אנחנו רוצים לקנות דירה אנחנו צריכים לשלם מיסים אנחנו רוצים למכור דירה אנחנו צריכים לשלם מיסים.

כל העברת בעלות כל העברת זכויות במקרקעין שזורה במידה כזאת או אחרת בעולם המס וזה היבט מאוד משמעותי בעסקאות מקרקעין, זאת אומרת זה משהו שאנחנו לא יכולים לזלזל בו זה לא סכומים קטנים.

 מיסים הקשורים ברכישהמכירה של דירות

החוק מאפשר באופן ספציפי ונקודתי במסגרת הליך גירושין, להעביר זכויות במקרקעין בין בני הזוג מבלי שהדבר יהווה אירוע מס. זה עניין מאוד מאוד משמעותי מכיוון שמדובר לפעמים במאות אלפי שקלים שבני הזוג לא יאלצו לשלם כאשר מעבירים זכויות בנכס מקרקעין בין האחד לשני,
בגלל שהאירוע הזה נעשה אגב הליך הגירושין.

גירושין ואירועי מס

מה זה אומר מבחינתנו, אנחנו עורכי הדין שעוסקים בדיני המשפחה, צריכים לדאוג שבהסכמים שאנחנו כותבים בין בני הזוג במידה והגענו להסכם, עניין העברת המקרקעין בין בני הזוג תהיה מאוד מאוד ברורה, ויהיה מובהר ומובהק וברור ואני אגיד עוד שלוש הטיות של המילה ברור רק כדי שזה יהיה מספיק מודגש
שהעברה נעשית אגב גירושין תוך כדי הליך הגירושין, ולכן איננה מהווה אירוע מס.

העברת זכויות בדירת מגורים – “פטור ממס”

אם עושים את זה נכון רשויות המס מקבלות את הדברים וכל ההליך הזה הוא הליך שיגרתי שעובד וקורה ביום יום, אבל לצערנו לפעמים אנחנו נתקלים במצבים שלא כך הדבר ואז להתחיל לריב עם רשות המיסים ולהסביר להם דברים – אפשר, והם מתמודדים עם זה, אבל חבל לא כדאי.

אז אני מאוד מקווה שאתם תיקחו את זה לתשומת הלב ואם אתם נאלצתם לסיים את הסיפור – תסיימו אותו בצורה נכונה ומקצועית.

 

סיפור שלא היה: עורך דין גירושין טל טאוב המסע להעברת זכויות בדירה אגב גירושין

פעם, בעיר התוססת תל אביב, גר עורך דין גירושין בשם טל טאוב. עם שנות הניסיון והידע המעמיק בדיני משפחה, צבר טל מוניטין של עורך דין אמין ורחום עבור לקוחותיו. הוא לא ידע שעומד להגיע לדרכו מקרה ייחודי, כזה שיבחן את מומחיותו בניווט במורכבות של העברת זכויות בדירה במהלך גירושין.

בוקר שמשי אחד, כשטל לגם מהקפה שלו ועיין בלוח הזמנים שלו להיום, הטלפון שלו צלצל. זה היה קול מצוקה בצד השני, השייך לאדם בשם דיוויד שטרן. דוד הסביר כי הוא עובר גירושים במדינת ישראל ונזקק נואשות לסיוע משפטי בנושא העברת הזכויות בדירתו.

הסקרנות עוררה, טל קבע פגישה עם דוד כדי לדון בפרטי המקרה. כשהם ישבו במשרד של טל, שיתף דוד את סיפורו. הוא היה נשוי למאיה, אהובתו מהתיכון, למעלה מעשור. עם זאת, יחסיהם הידרדרו לאחרונה, מה שהוביל אותם לקבל את ההחלטה הקשה להיפרד.

דוד הסביר כי בבעלותם יחד דירה בלב ירושלים, שהייתה בעלת ערך סנטימנטלי עבור שניהם. הם הזרימו את ליבם וחסכונותיהם כדי להפוך אותו לחלל נעים ומזמין עבור משפחתם. כעת, מול מציאות הגירושין, היה עליהם לקבוע כיצד יעברו הזכויות בדירה.

טל הקשיב בתשומת לב, רשם הערות ושאל שאלות רלוונטיות כדי להבין את מלוא היקף מצבו של דוד. הוא הסביר את ההליך המשפטי הכרוך בהעברת זכויות בדירה בעת גירושין במדינת ישראל תוך התוות התיעוד הדרוש והגורמים שיישקלו על ידי בית המשפט.

יחד אספו טל ודוד בקפידה את הניירת הנדרשת, ודאגו שהכל יהיה תקין בהעברת הזכויות. טל הדגישה את החשיבות של שמירה על תקשורת פתוחה עם מאיה לאורך כל התהליך, שכן הם יצטרכו לעבוד יחד כדי להגיע לפתרון הוגן וידידותי.

עם התקדמות התיק, טל ייצגה בחריצות את האינטרסים של דוד, והעניקה ייעוץ והכוונה מומחים בכל שלב. הוא ניווט במיומנות את המשא ומתן עם עורך הדין של מאיה, בשאיפה להשיג תוצאה מועילה הדדית לשני הצדדים.

לאורך כל התהליך נשען טל על רשת אנשי המקצוע הענפה שלו, לרבות מומחי נדל”ן ויועצים פיננסיים, על מנת להבטיח הגנה על האינטרסים של דוד. בתמיכתם, הוא הצליח להתמודד עם כל סיבוכים אפשריים ולספק פתרונות מעוגלים היטב.

לבסוף, לאחר שבועות של דיונים ומשא ומתן, הושג הסדר. העברת הזכויות בדירה הושגה והעניקה לדוד תחושת סגירה והתחלה חדשה. המסירות והמומחיות של טל השפיעו משמעותית על חייו של דוד, ועזרו לו להתקדם בביטחון ובשקט נפשי.
בסופו של דבר למד טל שכל מקרה מורכב ככל שיהיה, מצריך חמלה, חשיבה אסטרטגית והתמדה. כשסגר את הפרק בעניינו של דוד, הוא חש תחושת סיפוק עמוקה, בידיעה שהעניק את הסיוע המשפטי הדרוש לנווט העברת זכויות בדירה במהלך גירושין בהצלחה.

וכך, טל טאוב המשיך להיות עורך דין מהימן עבור לקוחותיו, לעמוד לצידם ברגעים המאתגרים ביותר בחייהם, ולהדריך אותם לקראת עתיד מזהיר יותר.

השאירו פרטים ואשוב אליכם בהקדם
העברה אגב גירושין - זכויות בעלות על הדירה

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על העברת זכויות בדירה אגב גירושין
שיתוף המאמר העברת זכויות בדירה אגב גירושין בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

תפריט נגישות

השאר פרטים ליעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד